Kardeşlerin aynı sınıfta bulunmasına ilişkin okul öncesi öğretmenlerinin deneyimleri
Preschool teachers' experiences regarding siblings being in the same classroom
- Tez No: 996231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN YAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitim kurumlarında aynı sınıfta bulunan çoklu kardeşlerle (ikiz, üçüz vb.) çalışan okul öncesi öğretmenlerinin deneyimleri incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji deseni ile yürütülmüştür. Katılımcılar, çoklu kardeşlerin bulunduğu sınıflarda görev yapan okul öncesi öğretmenlerinden oluşmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve fenomenolojik analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Görüşmelerden elde edilen bulgular, öğretmenlerin çoklu kardeşlerle çalışırken yaşadıkları süreci“düğüm”metaforu ile tanımladıklarını göstermektedir. Bu metafor; sınıf ortamında çoklu kardeşlerle çalışmanın öğretmen açısından karmaşık, çok boyutlu ve zaman zaman sınıf düzenini zorlayan bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmada, çoklu kardeşlerin aynı sınıfta bulunmasının çocukların okula uyumunu ve kendilerini güvende hissetmelerini destekleyen bir unsur olabildiği; kardeşlerin birbirlerine sundukları duygusal ve sosyal desteğin özellikle uyum sürecinde kolaylaştırıcı rol oynadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, aynı sınıfta bulunmanın sosyal ilişkiler ve sınıf içi dinamikler açısından zorlayıcı yönleri de ortaya çıkmıştır. Kardeşler arasındaki kıyaslanma, aşırı bağlılık, çatışma, kıskançlık–rekabet ve birbirlerini sabote edebilme gibi etkileşimlerin öğretmenlerin sınıf yönetimini güçleştirdiği belirlenmiştir. Kardeşler arası güçlü bağın akran ilişkilerini sınırlayabildiği; kimi durumlarda gruplaşma, kimlik karışıklığı ve ilişkisel dışlanma gibi sonuçlara yol açabildiği görülmüştür. Ayrıca, anadili Türkçe olmayan çoklu kardeşlerin aynı sınıfta bulunmasının Türkçe öğrenme süreçlerini zorlaştırdığı ve öğretmen–çocuk iletişimini güçleştirdiği tespit edilmiştir. Öte yandan, farklı cinsiyetten çoklu kardeşlerin birbirlerinden daha kolay ayrışabildiği ve farklı akran gruplarıyla etkileşime geçebildiği; buna karşın aynı cinsiyetten kardeşlerde sosyal beceri ve akran ilişkileri açısından zorlukların daha görünür olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the experiences of preschool teachers working with multiple-birth siblings (twins, triplets, etc.) placed in the same classroom in early childhood education settings were examined. The study was conducted using the phenomenological design, one of the qualitative research approaches. The participants consisted of preschool teachers working in classrooms where multiple-birth siblings were enrolled. The data were collected through semi-structured interviews and analyzed using the phenomenological analysis method. The findings obtained from the interviews indicate that teachers described their experiences of working with multiple-birth siblings using the metaphor of a“knot.”This metaphor suggests that working with multiple-birth siblings in the classroom entails a complex, multidimensional process for teachers and may, at times, challenge classroom order and management. The study found that having multiple-birth siblings in the same classroom may support children's adaptation to school and their sense of security; moreover, the emotional and social support siblings provide for one another plays a facilitating role, particularly during the adaptation period. However, the findings also revealed challenging aspects of being in the same classroom in terms of social relationships and classroom dynamics. It was determined that interactions such as çomarsan, excessive dependence, conflict, jealousy–rivalry, and even sabotaging one another among siblings complicate teachers' classroom management. The strong bond between siblings may limit peer relationships; in some cases, this may lead to cliques, identity confusion, and relational exclusion. In addition, it was found that multiple-birth siblings whose mother tongue is not Turkish experience difficulties in learning Turkish when placed in the same classroom, which in turn complicates teacher–child communication. On the other hand, it was determined that different-sex multiple-birth siblings can differentiate from each other more easily and interact with different peer groups; whereas challenges regarding social skills and peer relations tend to be more evident among same-sex siblings.