Kıyı yerleşimlerinin planlamasında sürdürülebilirlik kalkan örneği
Sustainability in coastal settlement planning the case study of kalkan
  1. Tez No: 999825
  2. Yazar: FERİDE KARAKEHYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Büyük bir önem taşıyan su, toplumların yerleşiminde etkin bir yere sahiptir. Geçmişten bu yana çoğu uygarlık yerleşimleri su bölgelerine yakın konumlandırılmıştır. Genellikle nehir, deniz, akarsu, dere gibi alanlara konumlandırılmıştır. Bu yerleşimlerin temel sebebi su kaynakları ile temel ihtiyaçların karşılanmasıdır. Geçmişte temel ihtiyaçların yanın da tarım ve hayvancılık için su önemli bir varlıktır. Günümüzde ise bu yerleşimler rekreasyon alanı yaratma, iklimsel özellikler ile kent ekolojisini düzenleme, enerji üretimi ve manzaralı alanlar sunmaktadır. Bu yüzden yerleşim yerlerinin su ile yakın olması ekolojik kalkınma ve sürdürülebilirlik faktörleri açısından önemlidir. Diğer bir deyişle kıyı yerleşimlerinin planlaması ve mevzuatı sürdürülebilirlik faktörleri açısından önemlidir. Bu tez çalışmasında ise kıyı yerleşimlerinin kaybedilmemesi, bu alanların geleceği ve gelecek nesillere aktarımı için bu alanların sürdürülebilir gelişmesini incelemeyi amaçlamaktadır. Tezin temel amacı kıyı yerleşim bölgelerinin sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik bakış açısı oluşturmaktır. Bu tez kapsamında, kıyı yerleşimleri, kıyı yerleşimlerinin planlaması, sürdürülebilirlik kavramlarının tanımlanması ve kıyı ile ilişkilendirilmesi ile ilgili literatür araştırması yapılarak, sürdürülebilir mimari anlayışın kıyı yerleşimleri üzerindeki etkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Kıyı kavramının sürdürülebilirlik ölçütünün belirlenmesi için kıyıyı etkileyen temel faktörler oluşturulmuştur. Kıyı etkileyen temel faktörlerin sürdürülebilirlik ile ilişkisi vurgulanarak sürdürülebilirlik açısından kıyı yerleşimleri planlanması başlığı ele alınmıştır. Belirlenen hedefler, ilkeler ve daynaklar sonucunda bir kıyı yerleşimi incelemesinde ele alinmasi gerekli ana kriterler belirlenmiştir. Literatür araştırmasının sonucunda çalışma alanı olarak Antalya ili, Kaş ilçesine bağlı Kalkan seçilmiştir. Kalkan Akdeniz bölgesine ait önemli kıyı yerleşimlerinden bir tanesidir. Bu tez, Kalkan kıyı alanının mevcut durumu belirlenen kriterler ile analiz edilerek sürdürülebilirlik adına nasıl daha iyi bir noktaya getirilebileceği ele alınarak, sürdürüleblilir kıyı bölgesi yaratmayı amaçlamaktadır. Kalkan bölgesinin sürdürülebilir kıyı olması için eksiklikleri belirlenerek öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water availability has shaped the location and form of many settlements, which have often developed near rivers, seas and other water bodies. These locations enabled communities to meet basic needs; water was essential for agriculture and animal husbandry. Contemporary coastal settlements provide recreational opportunities, regulate urban ecology through climatic characteristics, generate energy and offer scenic value. Proximity to water directly affects ecological processes underpinning sustainability. Coastal settlement planning and legislation drive sustainability outcomes. This thesis examines the sustainable development of coastal areas to prevent their loss and ensure their preservation for future generations. The primary aim is to develop a framework for coastal settlement sustainability. This study examines the influence of sustainable architectural principles on coastal settlements. Through a review of coastal planning and sustainability literature, the study identifies fundamental factors affecting coastal zones and establishes nine principal criteria for analysis. Following the literature review, Kalkan in Kaş district, Antalya province, was selected as the study area. Kalkan represents one of the Mediterranean region's significant coastal settlements. This thesis analyses the coastal area of Kalkan against established criteria to determine how sustainability might be enhanced, aiming to create a sustainable coastal zone. Deficiencies were identified and recommendations proposed for sustainable coastal development in Kalkan.