Renal transplantasyon hastalarında uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of sleep quality among renal transplant recipients
- Tez No: 999845
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH), dünyada ve Türkiye'de yüksek prevalansı, ilerleyici doğası ve yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle önemli bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. KBH'de görülen metabolik, hormonal ve immünolojik bozukluklar, yalnızca organ fonksiyonlarını değil, aynı zamanda davranışsal ve nörofizyolojik süreçleri de etkileyerek uyku düzeninde belirgin değişikliklere yol açmaktadır. Renal transplantasyon, son dönem böbrek yetmezliği için en etkili tedavi seçeneği olup birçok klinik parametrede iyileşme sağlamasına rağmen, transplant alıcılarında uyku kalitesine ilişkin bulgular heterojenlik göstermektedir. Bu çalışma, sağlıklı bireyler, KBH hastaları ve renal transplant hastalarında uyku kalitesini Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile karşılaştırarak uyku kalitesinin klinik ve laboratuvar değişkenleri ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Toplam 180 katılımcının (60 sağlıklı kontrol, 60 KBH, 60 renal transplant) dahil edildiği çalışmada elde edilen bulgular, KBH grubunda uyku kalitesinin belirgin biçimde bozulduğunu göstermiştir. Transplant ve kontrol gruplarında kötü uyku oranlarının birbirine çok yakın olması, transplantasyonun uyku açısından KBH'ye kıyasla belirgin bir iyileşme sağladığını ve uyku kalitesinin normal popülasyondan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığını ortaya koymuştur. Yaş ile uyku kalitesi arasında anlamlı ilişki saptanmamış; kadın cinsiyetinde kötü uyku prevalansı daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca bazı biyokimyasal parametrelerdeki bozulmaların uyku kalitesine eşlik ettiği gözlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, KBH'de uyku kalitesinin belirgin şekilde etkilendiğini; renal transplantasyonun ise uyku kalitesi açısından normal popülasyona benzer sonuçlar sağladığını göstermektedir. Bu bulgular hem KBH hem de transplant hastalarında uyku değerlendirmesinin klinik izlemin ayrılmaz bir parçası olması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease (CKD) represents a major global and national health burden due to its high prevalence, progressive course, and substantial negative impact on quality of life. Metabolic, hormonal, and immunological disturbances observed in CKD affect not only organ functions but also behavioral and neurophysiological processes, thereby leading to significant alterations in sleep patterns. Although renal transplantation is the most effective treatment option for end-stage renal disease and yields considerable improvements in various clinical parameters, findings regarding sleep quality among transplant recipients remain heterogeneous. This study aimed to compare sleep quality among healthy individuals, CKD patients, and renal transplant recipients using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and to evaluate the relationship between sleep quality and selected clinical and laboratory variables. A total of 180 participants were included in the study (60 healthy controls, 60 CKD patients, and 60 renal transplant recipients). The findings demonstrated that sleep quality was markedly impaired in the CKD group. The similar prevalence of poor sleep quality observed in transplant recipients and healthy controls indicates that transplantation provides a substantial improvement in sleep compared with CKD and that sleep quality among transplant recipients does not significantly differ from that of the normal population. No significant association was found between age and sleep quality; however, poor sleep quality was more prevalent among women. Additionally, alterations in certain biochemical parameters were observed to accompany reduced sleep quality. In conclusion, this study demonstrates that sleep quality is substantially affected in CKD, whereas renal transplantation yields sleep quality outcomes comparable to those of healthy individuals. These findings emphasize that sleep assessment should be an integral component of clinical follow-up in both CKD and renal transplant populations.