Evre 2-3-4 kronik böbrek hastalığı olan diyabetik nefropatili ve primer glomerulonefritli hastaların Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi ve SF-36 indeksi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of stage 2-3-4 chronic kidney disease patients withdiabetic nephropathy and primary glomerulonephritis in terms of Pittsburgh Sleep Quality index and DF-36 index
  1. Tez No: 771146
  2. Yazar: MERT SEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ZEYNEP BAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç:. Kronik böbrek hastalığı (KBH), nedeni ne olursa olsun, üç veya daha fazla ay boyunca böbrek hasarı veya azalmış glomerüler filtrasyon hızı (GFR) varlığı ile tanımlanır. KBH'nin en yaygın nedenleri kötü kontrol edilen diabetes mellitus ve hipertansiyondur.“Glomerülonefrit”terimi, hematüri, proteinüri ve azotemi ile sonuçlanan bazal membran, mesangium veya kapiller endotelde immün aracılı hasar ile karakterize edilen bir böbrek hastalıkları alt grubunu kapsar. Glomerülonefritin çoğu formu ilerleyici bozukluklar olarak kabul edilir. KBH'de uyku bozuklukları çok yaygındır ve hastaların çoğu bir tür uyku bozukluğundan şikayet eder. Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi(PUKİ) iyi ve kötü uykunun tanımlanması amacıyla uyku kalitesinin niceliksel ölçümünü veren bir ölçektir. Hastalık ilişkili hayat kalitesini en iyi veren ölçeklerden birisi Kısa Form (SF)-36'dır ve birçok koşul ve popülasyonla birlikte diyaliz ve böbrek transplantasyonu da dahil olmak üzere KBH hastalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda KBH ile takip edilen ve Son Dönem Böbrek Yetmezliği tablosunda olmayan hasta grubunda bozulmakta olan hayat ve uyku kalitesinin etiyoloji bağımlı olup olmadığını ve bu bozuklukları en çok etkileyebilecek parametreleri analiz etmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran KBH ile takipli etiyolojileri Diyabetik Nefropati ve Primer Glomerulonefrit olarak iki ana grupta incelediğimiz 240 hasta dahil edildi. Prospektif olarak yapılan çalışmamızda hastalara poliklinik başvurularında PUKİ ve SF-36 anket formları üzerinden sorular yöneltildi ve alınan yanıtlarla oluşturulan puanlamalar ile hastaların demografik verileri, kullandığı ilaçlar, hemogram ve biyokimya içeren laboratuvar parametreleri aralarındaki ilişiler araştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza 35 ile 75 yaş arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği'ne başvuran 240 adet Kronik Böbrek Hastası dahil edildi. Bunların %55'i kadın(n:132), %45'i erkekti(n:108). Etiyolojik olarak sınıflandırıldığında 134 hasta Diyabetik Nefropati tanısı , 106 hasta Primer Glomerulonefrit tanısı ile takip edilmekteydi. Yapılan karşılaştırmalı analizlerde hem PUKİ skorunda hem SF-36 alt 12 parametrelerinde etiyolojik olarak istatistiksel anlamlı farklar elde edildi. Hastalarının eGFR değerlerindeki düşüş kötü PUKİ skoru ve kötü Genel Sağlık Algısı puanı ile ilişkilendirildi. Laboratuvar parametreleri de incelemeye dahil edildiğinde kullandığı ekstra ilaç sayısının fazla olması, yüksek potasyum, düşük hemoglobin düzeyi, yüksek HbA1c düzeyi ve yüksek CRP düzeyi kötü PUKİ skoru ve kötü Genel Sağlık Algısı puanı ile ilişkilendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Chronic kidney disease (CKD) is defined by the presence of kidney damage or decreased glomerular filtration rate (GFR) for three or more months, regardless of the cause. The most common causes of CKD are poorly controlled diabetes mellitus and hypertension. The term“glomerulonephritis”encompasses a subgroup of kidney diseases characterized by immune-mediated damage to the basement membrane, mesangium, or capillary endothelium resulting in hematuria, proteinuria, and azotemia. Most forms of glomerulonephritis are considered progressive disorders. Sleep disturbances are very common in CKD and most patients complain of some form of sleep disturbance. The Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) is a quantitative measure of sleep quality to define good and bad sleep. One of the best measures of disease-related quality of life is the Short Form (SF)-36 and is widely used in CKD patients with many conditions and populations, including dialysis and kidney transplantation. In this study, we aimed to analyze whether the deteriorating quality of life and sleep quality is etiologydependent in the patient group followed up with CKD and not in the table of End Stage Renal Failure, and to analyze the parameters that may affect these disorders the most. Materials and methods: Our study included 240 patients with CKD who applied to Ankara Training and Research Hospital and whose etiologies were examined in two main groups as Diabetic Nephropathy and Primary Glomerulonephritis. In our prospective study, patients were asked questions on PSQI and SF-36 questionnaires at their outpatient clinic applications, and the relations between the scores created by the answers received and the demographic data of the patients, the drugs they used, the hemogram and the laboratory parameters including biochemistry were investigated. 14 Results: 240 Chronic Kidney Patients between the ages of 35 and 75 who applied to Ankara Training and Research Hospital Nephrology Clinic were included in our study. Of these, 55% were female (n:132), 45% were male (n:108). When classified as etiological, 134 patients were followed up with the diagnosis of Diabetic Nephropathy and 106 patients with the diagnosis of Primary Glomerulonephritis. Etiologically significant differences were found in both the PSQI score and the SF-36 subparameters in the comparative analysis. The decrease in patients' eGFR values was associated with poor PSQI score and poor General Health Perception score. When the laboratory parameters were also included in the examination, high number of extra drugs used, high potassium, low hemoglobin level, high HbA1c level and high CRP level were associated with poor PSQI score and poor General Health Perception score.