Organizasyonların dijital olgunluk seviyelerinin iş süreç performansına etkisinin değerlendrilmesi: farklı sektörlerden örneklerle bir analiz
Evaluation of the impact of organizations digital maturity levels on business process performance: an analysi̇s wi̇th examples from di̇fferent sectors
- Tez No: 999878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, günümüzde hızla gelişen ve küresel ölçekte en çok tartışılan konulardan biri olan dijitalleşme olgusunu ele almaktadır. Dijitalleşme yalnızca büyük ölçekli şirketlerin değil, aynı zamanda orta ve küçük işletmelerin ve kamu kurumlarının da gündeminde yer alan bir dönüşüm sürecidir. Dünya genelinde düzenlenen fuarlar, seminerler, konferanslar ve çalıştaylar aracılığıyla desteklenen bu süreç hem ekonomik hem de toplumsal düzeyde önemli değişimlere yol açmaktadır. Araştırmanın temel amacı, özellikle son on yıl içerisinde yoğunlaşan dijital dönüşüm sürecini kapsamlı biçimde incelemektir. Çalışmada farklı ülkelerden ve sektörlerden örnekler sunularak dijitalleşmenin iş süreçlerine etkileri analiz edilmekte, öncesi ve sonrası karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Bu sayede dijitalleşmenin organizasyonel yapı, ekonomik gelişmeler ve toplumsal yaşam üzerinde nasıl bir dönüşüm yarattığı ortaya konmaktadır. Bununla birlikte çalışma, dijitalleşmenin tek başına yeterli olup olmadığını da tartışmaktadır. Bulgular, dijitalleşmenin bağımsız bir süreç olarak ele alınamayacağını, başarıya ulaşabilmesi için çeşitli destekleyici faktörlere ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Yapay zekâ, büyük veri analitiği, nesnelerin interneti (IoT), otonom ve akıllı sistemler, akıllı fabrikalar ve Endüstri 4.0 aşamaları bu faktörler arasında öne çıkmaktadır. Tez kapsamında bu kavramlar tanımlanmakta, tarihsel gelişim süreçleri ve günümüzde ulaştıkları düzeyler ayrıntılı biçimde açıklanmaktadır. Analiz bölümünde ise organizasyonların kullandıkları yazılımlar, uygulamalar ve teknolojik araçlar incelenmektedir. Bu bağlamda, dijitalleşme öncesinde karşılaşılan sorunlar ile sonrasında elde edilen çözümler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmektedir. Böylelikle dijital teknolojilerin iş süreçlerinde yarattığı iyileştirmeler somut bir şekilde ortaya konmaktadır. Dijitalleşmenin en belirgin sonuçlarından biri, kamu kurumlarının işleyişinde gözlenen hızlanma ve vatandaşlara sunulan hizmetlerin verimlilik kazanmasıdır. Artık bir çalışan, hasta ya da iş arayan kişi, devletle ilgili işlemlerini zaman kaybetmeden kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Bu durum, dijitalleşmenin sadece işletmeler için değil, aynı zamanda toplumsal yaşam için de büyük bir dönüşüm yarattığının somut bir göstergesidir. Sonuç olarak, dijitalleşme günümüzde hem kurumlar hem de bireyler için kaçınılmaz bir süreçtir. Ancak başarıya ulaşabilmesi, yalnızca teknolojik dönüşümle değil, aynı zamanda yapay zekâ, büyük veri ve Endüstri 4.0 gibi tamamlayıcı unsurlarla desteklenmesine bağlıdır. Bu yönüyle dijitalleşme, çağımızın en önemli gelişim dinamiklerinden biri olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the phenomenon of digitalization, one of the most rapidly developing and globally debated topics today. Digitalization is a transformation process that is on the agenda not only of large-scale companies but also of small and medium-sized enterprises and public institutions. Supported by fairs, seminars, conferences, and workshops organized worldwide, this process leads to significant changes at both the economic and social levels. The main objective of the research is to comprehensively examine the digital transformation process, which has intensified over the last decade. The study analyzes the effects of digitalization on business processes by presenting examples from different countries and sectors, comparing the before and after. This reveals how digitalization has transformed organizational structures, economic developments, and social life. However, the study also discusses whether digitalization alone is sufficient. The findings show that digitalization cannot be treated as an independent process and that various supporting factors are needed for it to be successful. Artificial intelligence, big data analytics, the Internet of Things (IoT), autonomous and intelligent systems, smart factories, and Industry 4.0 stages stand out among these factors. Within the scope of the thesis, these concepts are defined, and their historical development processes and current levels are explained in detail. The analysis section examines the software, applications, and technological tools used by organizations. In this context, the problems encountered before digitalization and the solutions achieved afterwards are evaluated comparatively. Thus, the improvements that digital technologies bring to business processes are presented in a concrete manner. One of the most noticeable outcomes of digitalization is the acceleration observed in the operations of public institutions and the increased efficiency of services provided to citizens. Now, an employee, patient, or job seeker can easily carry out government-related transactions without wasting time. This situation is a concrete demonstration that digitalization has created a major transformation not only for businesses but also for social life. In conclusion, digitalization is an inevitable process for both institutions and individuals today. However, its success depends not only on technological transformation but also on support from complementary elements such as artificial intelligence, big data, and Industry 4.0. In this respect, digitalization is considered one of the most important development dynamics of our age.