Nicel araştırmalarda kullanılan görüşme tekniği ile nitel araştırmalarda kullanılan görüşme tekniğinin karşılaştırılması
The Comparison of interviews used in quantitative research and qualitative research
  1. Tez No: 99989
  2. Yazar: ELİF KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
KUS, Elif, Nicel Araştırmalarda Kullanılan Görüşme Tekniği ile Nitel Araştırmalarda Kullanılan Görüşme Tekniğinin Karşılaştırılması, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Nilgün ÇELEBİ, ii-195s. ÖZET Konusu nicel araştırmalarda kullanılan görüşme tekniği ile nitel araştırmalarda kullanılan görüşme tekniğinin aynı bir konu üzerinde uygulanarak karşılaştırılması olan çalışmanın amacı, sosyolojide uygulanan iki farklı araştırma tekniğini gerek kuramsal düzeyde gerek veri toplama aşamalarında karşılaştırarak, bunların araştırma bulguları üzerinde nasıl etkide bulunduğunu ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın verileri Ankara'da okumakta olan Kıbrıslı üniversite öğrencileri üzerinden elde edilmiştir. Çalışmada, nicel ve nitel araştırmalar dayandıkları ontolojik, epistemolojik ve metodolojik yaklaşımlar çerçevesinde birbirinden ayrı iki araştırma alanı olarak kabul edilmiş (Denzin, Lincoln ve Guba'nın görüşleri doğrultusunda), bu çerçevede görüşme tekniğinin iki farklı tarzda kullanımı üzerinde durulmuştur. Araştırmanın hipotezini“Temel bakış açısı farklı olan bu iki farklı tekniğin kullanımı yoluyla yapılacak bir araştırmadan elde edilecek veriler farklı olacak dolayısıyla araştırma bulguları da farklı olacaktır”beklentisi oluşturmuştur. Hipotezin sınanması amacıyla, Ankara'da okumakta olan Kıbrıslı Üniversite öğrencilerinin kimlikleri, iki ayrı araştırma yürütülerek incelenmiştir. İlk olarak nicel bir araştırma stratejisine bağlı kalarak görüşme(survey tipi yüzyüze görüşme) tekniği, ikinci olarak ise nitel bir araştırma stratejisine bağlı kalarak odak grup görüşmesi kullanılmıştır. Nicel görüşme sırasında 30 Kıbrıslı öğrenciyle, nitel görüşme (odak grup görüşmesi) sırasında ise 6 öğrenciyle görüşülmüştür. Nicel görüşmede yapılaşmış bir soru formu kullanılmış ve görüşmeler nesnel veri elde edebilmek amacıyla standardize bir tarzda yürütülmüşken, nitel görüşme türlerinden odak grup görüşmesinde açık-uçlu sorular kullanılarak katılımcıların birbirleriyle konuşmaları sağlanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar şu şekildedir: Görüşme tekniği kullanılarak yürütülmüş olan her iki araştırmadan (nicel ve nitel) elde edilen veriler birbirine benzer nitelikte olmuş, dolayısıyla araştırma bulguları farklılık göstermemiştir. Kıbrıslı öğrencilerin kimliklerini konu edinen nicel ve nitel araştırmalardan elde edilen bulguların farklılık göstermemiş olması, çalışmamızın yukarıda ifade edilen temel hipotezinin gerçeklenemediğini göstermiştir. Sonuç olarak, nicel ve nitel araştırmaların birbirinden tamamen ayrı ve birbiriyle birleştirilemez nitelikte yürütülmesi gereken iki araştırma alanı olmadıkları, araştırmacının konusuna uygun bir biçimde gerektiğinde birleştirerek birarada kullanabileceği farklı araştırma teknikleri oldukları görülmüştür. 184
Özet (Çeviri)
KUŞ, Elif, The Comparison of Interviews Used in Quantitative Research and Qualitative Research, Master Thesis, Adviser: Prof. Dr. Nilgfin ÇELEBİ, ii- 195s. SUMMARY The title of this study is“The comparison of interviews used in quantitative and qualitative research”. The subject of the thesis is to compare these two types of technics in terms of theories and data collection processes by applicating them on the same subject which is Identity of Turkish Cypriot Students. By comparing these two different technics, we aimed to find out whether the findings of these technics would be same or not. The data of the study was collected from the Turkish Cypriot university students in Ankara. The study is based on Denzin, Lincoln and Guba's approaches about research methods. According to them, the difference between quantitative and qualitative researches are epistemological, so these two researchs are seen as very different from eachother and should not be combined. In theoretical and conceptual framework of the study, we focused on ontological, epistemological and methodological backgrounds of both quantitative and qualitative research. The hypothesis of study is:“The data and the findings of these two different types of technics which have different point of views will be different”. In order to test the hypothesis, two researches have been made on the same subject which is Identity of Turkish Cypriot students. First, survey interview has been used in a quantitative research design and then focus group interview has been used in a qualitative research design. In survey inteview, 30 university students were interviewed and in focus group 6 students were interviewed. During the survey interview, a structured questionnaire was used to gather objective and generalizable data since in focus group interview open-ended questions were used to reveal understandings of participants. At the end of these two researches which have been made on Identity of Turkish Cypriot students, we have seen that the data and findings of them are similar. The data which gathered by survey interview are not very different from the data gathered by focus group interview. Consequently, the hypothesis of the study written above could not be verified. Thus we can say that quantitative and qualitative researches are the technics which can be used by a researcher according to a research subject and if needed a researcher can combine these two types of technics in a same research. 185