Sosyal bilgiler eğitiminde anakronizm sorununun incelenmesi
An analysis of the problem of anachronism in social studies education
  1. Tez No: 999957
  2. Yazar: ŞEYDA MARANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KAYMAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Sosyal bilgiler eğitiminin hedefleri arasında, öğrencilerin geçmişi, bugünü ve geleceği ilişkilendirerek anlamlandırmaları ve tarihsel olay ile olguları kendi zaman, mekân ve koşulları içerisinde değerlendirebilmeleri yer almaktadır. Ancak öğrencilerin anakronik düşünme eğilimi göstermeleri, bu hedeflerin gerçekleştirilmesini zorlaştırabilmektedir. Zira tarihsel olayları, olguları ve kavramları anlamlandırma sürecinde öğrencilerin karşılaştıkları sorunlardan biri de anakronizmdir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı ortaokul 7. sınıf sosyal bilgiler dersinde anakronizmi önlemeye yönelik geliştirilen etkinliklerin öğrencilerin yaptıkları anakronik hataların giderilmesindeki etkisini değerlendirmektir. Bu araştırmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve araçsal durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, ortaokul 7. sınıf düzeyinde öğrenim görmekte olan toplam 20 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verileri, öğrencilerin konuya ilişkin düşüncelerini ve anlamlandırma süreçlerini ayrıntılı biçimde ortaya koyabilmek amacıyla çalışma yaprakları ve yarı yapılandırılmış mülakat formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, katılımcıların tarihsel olay ve olguları değerlendirirken başlangıçta yoğun biçimde anakronik hata yapma eğiliminde olduklarını ortaya koymaktadır. Ancak çalışma sürecinde uygulanan eğitsel etkinliklerin ardından öğrencilerin tarihsel olayları kendi dönemsel bağlamları içinde değerlendirme becerilerinde gelişme olduğu, buna bağlı olarak da anakronik hata yapma oranlarında belirgin bir azalma gözlendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objectives of social studies education include enabling students to make sense of the past, present and future by relating them to one another, and to evaluate historical events and phenomena within their own time, place and circumstances. However, students' tendency to think anachronistically can make achieving these objectives difficult. Anachronism is one of the problems students encounter when trying to understand historical events, phenomena, and concepts. In this regard, the aim of the study is to evaluate the effect of activities developed to prevent anachronism in the 7th grade social studies course at secondary school level on the correction of anachronistic errors made by students. This study adopted a qualitative research approach and utilised an instrumental case study design. The study group consisted of a total of 20 students enrolled in Year 7 of secondary school. Research data were collected through worksheets and semi-structured interview forms in order to reveal the students' thoughts on the subject and their comprehension processes in detail. Descriptive analysis and content analysis methods were used together in the analysis of the obtained data. The findings of the research reveal that participants initially tend to make anachronistic errors when evaluating historical events and phenomena. However, following the educational activities implemented during the study, it was determined that students' ability to evaluate historical events within their own periodical contexts improved, and consequently, a significant decrease in the rate of anachronistic errors was observed.