Dostoyevski'de tanrı, ahlak ve özgürlük kavramları
Concepts of god, morality and freedom in Dostoyevski
  1. Tez No: 999956
  2. Yazar: TÜLAY AHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Fyodor Dostoyevski'nin özellikle Karamazov Kardeşler, Suç ve Ceza, Yeraltından Notlar ve Ecinniler adlı eserleri temel alınarak Tanrı, özgürlük ve ahlak temaları detaylı bir şekilde ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışma, Dostoyevski'nin insanın anlam arayışına, ahlaki değerlerin temellendirilmesine ve özgürlük ile Tanrı arasındaki ilişkiye dair felsefi yaklaşımını kapsamlı bir biçimde incelemeyi amaçlamaktadır.“Tanrı yoksa her şey mubah olurdu”söylemi, insan olmanın anlamını sorgulayan Dostoyevski için,“Tanrı yoksa insan olmanın da bir anlamı kalmaz”biçimine dönüşür. Bu durum, onun varoluşsal düşüncesinin temel çıkış noktalarından birini oluşturur. Her şeyin kabul edilebilir olmadığı ve ahlaki doğruluğun çoğunluk görüşüne indirgenemeyeceği temel ilkesi üzerinden Tanrı'nın varlığının gerekliliği ortaya konur. Bu fikir, Dostoyevski'nin karakterlerinde ve olay örgüsünde defalarca sınanır. Bu tezde ayrıca, Tanrı'sız olmayı tercih eden birey ve toplumun varoluşsal durumları ile Tanrı'yla ilişkili karakterlerin davranış ve seçimleri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Dostoyevski'ye göre, Tanrı'sız bir ahlak sistemi kaçınılmaz olarak fesata dönüşür, hem bireysel hem de toplumsal yıkımla sonuçlanır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the themes of God, freedom, and morality are examined in detail, with particular focus on Fyodor Dostoevsky's works, particularly The Brothers Karamazov, Crime and Punishment, Notes from Underground, and Demons. The study aims to provide a comprehensive analysis of Dostoevsky's philosophical approach to humanity's search for meaning, the grounding of moral values, and the relationship between freedom and God. The assertion“If there is no God, everything would be permissible”transforms, for Dostoevsky—who reflects on the meaning of being human—into“If there is no God, being human loses its meaning.”This constitutes one of the fundamental starting points of his existential thought. Based on the principle that not everything is permissible and that moral correctness cannot be determined by majority opinion, the necessity of God's existence is established. This principle is repeatedly tested through Dostoevsky's characters and narrative structures. Furthermore, this thesis analyzes the existential conditions of individuals and societies who choose to exist without God, alongside the actions and decisions of characters who maintain a relationship with God, in a comparative framework. According to Dostoevsky, a morality without God inevitably leads to corruption and results in both personal and societal ruin.