Verification of the finite element method for spacecraft on-board computer (OBC) by correlations between random vibration analysis and test results
Uzay aracı yerleşik bilgisayarı için sonlu elemanlar metodunun rastgele titreşim analizi ve test sonuçları arasındaki korelasyon ile doğrulanması
  1. Tez No: 999964
  2. Yazar: HASAN TEKAÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHAMİT KÜÇÜKASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez,uzay ortamında çalışan bir On-Board Bilgisayarının (OBC) titreşim analiz sonuçlarının geçerliliğini araştırmaktadır. Çalışmanın ana amacı, sonlu eleman (SE) tahminlerinin, OBC'nin benzer titreşim ortamları altındaki ölçülen dinamik davranışıyla ne kadar iyi örtüştüğünü değerlendirmek ve sonlu elemanlar modelinin gelecekteki tasarım ve analizler için güvenilirliğine dair öngörü sağlamaktır. Deneysel program, üç eksende yapılan sinus tarama ve rastgele titreşim testlerini içermektedir. Deneysel veriler ile SE model tahminleri, rezonans frekansları, tepe yanıt genlikleri ve genel yanıt eğilimleri gibi yanıt metrikleri kullanılarak karşılaştırılmaktadır. İvme ölçüm cihazları, ekipman üzerindeki kritik noktalarda, hem genel yapısal davranışı hem de lokal rezonans etkilerini yakalayacak şekilde stratejik olarak yerleştirilmiştir, böylece en kritik dinamik özelliklerin yakalanması sağlanmıştır. Bu araştırma, test ile analiz sonuçları arasındaki tutarsızlıklara katkıda bulunan faktörleri vurgulamaktadır. Sonuçlar, SE modelinin ana dinamik özellikleri güvenilir bir şekilde tahmin edebildiğini göstermekte olup, küçük tutarsızlıkların test değişkenlerine bağlanabileceğini ortaya konmuştur. Bulgular, geçerliliği kanıtlanmış titreşim analizinin, uzay aracı ekipmanının tasarım güvenini artırmak için daha doğru ve maliyet etkin bir yaklaşım sağladığını ve marjların azaltılabileceğini göstermektedir. Çalışma, OBC gibi kritik uzay aracı ekipmanları için test-veri korelasyonu temelli geçerlilik yapmanın önemini vurgulamakta ve gelecekteki doğrulama süreçleri için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the verification of vibration analysis results for a representative spacecraft On-Board Computer (OBC). The main goal of the study is to assess how well finite element (FE) predictions match the measured dynamic behavior of the OBC under vibration environments, providing insight into the reliability of the FE model for future design and analysis. The experimental program includes sine sweep and random vibration tests performed along three axes to capture a dynamic profile. The comparison between the experimental data and FE model predictions is carried out using common response metrics, such as resonance frequencies, peak response amplitudes, and overall response trends. Accelerometers are strategically placed at key locations on the equipment to capture both global structural behaviour and localized resonant effects, ensuring that the most critical dynamic features are captured. This research highlights the factors that contribute to difference between the test and analysis results, including test setup uncertainties, mounting effects, local structural flexibility, and cable routing limitations. The results show that the FE model can reliably predict major dynamic characteristics, with minor difference. The findings show that verified vibration analysis can improve design reliability by providing a more accurate and cost-effective approach for analysing spacecraft equipment, thus reducing unnecessary conservatism in design. The study mentioned the importance of performing correlation-based verification for critical spacecraft equipment such as the OBC, facilitating more efficient testing and providing a basis for future verification processes.