Modeling and experimental verification of dynamic characteristics of the antenna structure under mechanical shock using mdof models
Mekanik şok altındaki antenlerin dinamik karakteristiğinin çoklu serbestlik derecesine sahip sistemlerle modellenmesi ve deney ile doğrulanması
  1. Tez No: 441962
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER CİĞEROĞLU, PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Anten yapıları elektronik harp, radar, deniz, uydu ve uzay sistemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Belirtilen uygulama alanlarında kullanılan anten yapıları temassız deniz altı patlaması, piroteknik ve balistik patlama gibi faktörlerden dolayı mekanik şoka maruz kalmaktadır. Anten yapılarının çoğunun boyu uzun ve bu yapılar yüksek frekans ve büyüklükte mekanik şoka maruz kaldıklarından dolayı, geometrik ve ataletsel doğrusal olmamama durumunun matematiksel modellemeye dâhil edilmesi daha gerçekçi sonuç verecektir. Bu tezde anten yapısı Euler-Bernoulli kiriş teorisi kullanarak geometrik ve ataletsel doğrusal olmama durumu da göz önünde bulundurularak sürekli biçimde modellenmiştir. Oluşan doğrusal olmayan kısmi diferansiyel denklemler Galerkin metodu kullanılarak doğrusal olmayan bayağı diferansiyel denklemlere dönüştürüldü. Bu denklemler Newmark ve geriye Euler zaman integrasyon metotları yardımıyla çözülür. Ayrıca anten yapısında oluşan maksimum ivme ve göreceli sehim, Mutlak Metot, Karelerinin Toplamının Karekökü, Naval Araştırma Metodu, Birleşik Karasel Kombinasyonu gibi yaklaşık sonuç veren metotlar ile karşılaştırılmıştır. Dahası, bu sonuçlar ticari sonlu elemanlar yazılımı ve düşürme tablası ile yapılan deney sonuçları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Antenna structures used in electronic warfare, radar, naval, satellite, spacecraft systems encounter mechanical shock from various sources such as near miss under water explosion, pyrotechnic and ballistic shocks. Since most antenna structures have larger dimension in longitudinal direction and experience high frequency, high amplitude shock energy, geometric nonlinearity becomes crucial to predict dynamic behavior in real life. In this thesis, an antenna structure is modeled by Euler-Bernoulli beam theory including geometrical and inertia nonlinearities. The resulting partial differential equations of motions are converted into a set of nonlinear ordinary differential equations (ODEs) by using Galerkin's Method, which are solved by Newmark and Backward Euler time integration methods. The results for the linear system obtained from time integration and approximate methods such as Absolute Method, Square Root of Sum of Squares (SRSS), Naval Research Method, Combined Quadratic Combination (CQC) and Shock Response Spectrum Method (SRS) are compared to the nonlinear ones. Moreover, these results are compared with the ones obtained from commercial Finite Element software as well as experimental results from a drop test table.