Köpeklerde Acepromazine maleate'nın beyindeki kan akımının rezistif indeks üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of Acepromazine maleate on the resistive index of cerebral blood flow in dogs
- Tez No: 1000012
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BUMİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Serebral kan akımı (CBF), nöronal fonksiyonun sürdürülmesi için hayati öneme sahiptir ve sistemik hemodinami ile farmakolojik ajanlardan etkilenir. İnsan hekimliğinde Transkranial Doppler ultrasonografi (TCD), serebral dolaşımın noninvaziv değerlendirilmesinde yaygın şekilde kullanılmaktadır; ancak veteriner hekimlikteki uygulaması sınırlıdır. Bu çalışma, köpeklerde TCD'nin uygulanabilirliğini değerlendirmeyi ve yaygın kullanılan bir sedatif olan Acepromazine maleatın (ACE) serebral hemodinami üzerine etkilerini araştırmayı amaçladı. Farklı ırk, cinsiyet ve yaşlarda (8 ay–5 yıl) on sahipli köpek çalışmaya dahil edildi. Sistemik hastalıkları dışlamak için tüm köpeklerde klinik muayene, hematoloji, biyokimya ve kan basıncı ölçümleri yapıldı. Basilar arter TCD ile, ACE damar içi uygulanmasından önce ve sonra incelendi. Distal vasküler direnci yansıtan birincil parametre olarak rezistif indeks (RI) hesaplandı. Başlangıç RI değerleri, sağlıklı köpekler için yayınlanmış normatif aralıklarla uyumlu bulundu ve uygulanan TCD protokolünün güvenilirliğini destekledi. ACE uygulamasından sonra köpeklerin çoğunda RI'da azalma görüldü; bu durum azalmış serebrovasküler direnç ve artmış diyastolik perfüzyona işaret etti. Ancak bir köpekte RI arttı ve bir köpekte değişiklik olmadı. Bu değişkenlik, olasılıkla köpekler arası sistemik kan basıncı, kalp debisi farklılıklarını ve Willis halkası anatomisindeki varyasyonları yansıtmaktadır. ACE, köpeklerde serebral kan akımını anlamlı şekilde etkilemekte ve genellikle RI'da azalmaya neden olmaktadır; ancak bireysel yanıtlar değişkenlik gösterebilir. TCD, bu değişiklikleri izlemek için uygulanabilir ve bilgilendirici bir yöntem olarak bulunmuştur. Bu bulgular, TCD'nin hem köpeklerde klinik nörolojide hem de serebrovasküler fizyolojiye yönelik karşılaştırmalı araştırmalarda değerini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Cerebral blood flow (CBF) is essential for maintaining neuronal function and is influenced by systemic hemodynamics as well as pharmacological agents. In human medicine, transcranial Doppler ultrasonography (TCD) is widely used as a non-invasive method for assessing cerebral circulation; however, its application in veterinary medicine remains limited. This study aimed to evaluate the feasibility of TCD in dogs and to investigate the effects of Acepromazine maleate, a commonly used sedative, on cerebral hemodynamics. Ten client-owned dogs of various breeds, sexes, and ages (8 months–5 years) were included in the study. All dogs underwent clinical examination, hematology, biochemistry, and blood pressure measurement to exclude systemic disease. The basilar artery was insonated using TCD before and after intravenous administration of Acepromazine. The resistive index (RI), reflecting distal vascular resistance, was calculated as the primary parameter. Baseline RI values were consistent with published normative ranges for healthy dogs, supporting the reliability of the applied TCD protocol. Following acepromazine administration, most dogs showed a reduction in RI, indicating decreased cerebrovascular resistance and enhanced diastolic perfusion. However, one dog demonstrated increased RI and one dog showed no change. This variability likely reflects inter-individual differences in systemic blood pressure, cardiac output, and anatomical variations of the Circle of Willis. Acepromazine significantly influences cerebral blood flow in dogs and generally results in a reduction in RI, although individual responses may vary. TCD proved to be a feasible and informative tool for monitoring these hemodynamic changes. These findings reinforce the value of TCD in both clinical neurology and comparative research focused on cerebrovascular physiology in dogs.