Sasani hükümdar tasvirleri“Bağlam ve içerik üzerine bir çözümleme”
Depictions of Sasanian rulers: An analysis of context and content
  1. Tez No: 1000038
  2. Yazar: HÜDANUR BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bizans Sanatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Sasani sanatını görsel ve ikonografik açıdan sistematik bir şekilde analiz ederek, bu sanatın arka planındaki anlam ve bağlamı dönemin tarihsel ve kültürel koşulları çerçevesinde yorumlamaktır. Araştırma, Sasani sanatının hem Antik Doğu gelenekleriyle olan sürekliliğini hem de Helenistik dönemden devraldığı estetik unsurları nasıl birleştirdiğini incelemeyi hedeflemektedir. Aynı zamanda, Sasani sanatının İslam sanatı üzerindeki etkileri ve sonraki medeniyetlerle olan ilişkisi, çalışmanın kavramsal çerçevesini oluşturan temel sorulardan birini teşkil etmektedir. Bu bağlamda, süreklilik ve kopuş meseleleri özel bir önem taşımakta olup, Sasani sanatının geçmişten miras aldığı unsurları nasıl dönüştürdüğü ve gelecek sanat geleneklerine nasıl aktardığı irdelenecektir. Çalışmada, İran sanatının İslam öncesi dönemine odaklanılarak, Sasani egemenliği altında üretilen eserler vasıtasıyla kraliyet ideolojisi ve saray kültürünün sanata yansımaları ele alınacaktır. Farklı eser grupları üzerinden yapılacak incelemelerde, bu iii eserlerin ortaya çıktıkları sosyopolitik ve dini bağlamlar dikkate alınarak, ikonografik ve stilistik açıdan nasıl bir gelişim gösterdikleri analiz edilecektir. İncelenecek eserler, taşınabilir ve taşınamaz olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Taşınamaz eserler kapsamında, başta kaya rölyefleri olmak üzere mimari plastik örnekler değerlendirilecek ve bu eserlerin İran coğrafyasındaki dağılımı ile yerel ve bölgesel farklılıkları üzerinde durulacaktır. Taşınabilir eserler ise gümüş objeler (özellikle ritüel ve gündelik kullanım kapları) ve sikkeler olarak iki alt başlıkta incelenecek, bu eserlerin ticari ve kültürel etkileşimler aracılığıyla Sasani estetiğinin yayılımındaki rolü tartışmaya açılacaktır. Bu çerçevede, Sasani sanatının kökenindeki antik Mezopotamya ve Pers gelenekleriyle olan bağı, aynı zamanda Helenistik ve Roma sanatıyla etkileşimi, karşılaştırmalı bir perspektifle ele alınacaktır. Öte yandan, İslami dönemde Sasani sanatının mirasının hangi yollarla sürdürüldüğü veya dönüştürüldüğü, özellikle erken İslam sanatındaki temsil biçimleri üzerinden değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Following the Parthians, who ruled the Iranian plateau for nearly four centuries, the Sasanians emerged on the historical stage and claimed descent from the Achaemenids, who had lived before the Parthians. Drawing strength and confidence from this ancient heritage, they began asserting their presence in the Iranian region with great ambition and soon became a significant political power that challenged Rome. Over their four-hundredyear reign, they built a highly influential civilization that succeeded in impacting future generations as well. Although for a long time their existence was assessed mainly through their relations with Byzantium, from the 19th century onwards, important studies on Sasanian history and art began to appear abroad. However, in Turkey, there is still a lack of comprehensive resources, especially regarding their art. This study, initiated to address this gap in the literature, aims to present a holistic view of Sasanian art by analyzing not only its technical aspects but also its conceptual dimensions. v The main question of the study revolves around how royal, divine, and power-oriented propaganda is reflected in this art form.