Illegal, unreported, and unregulated fishing conducted by foreign vessels in Somalia and its implications for the national and international legal framework
Somali'de yabancı gemiler tarafından gerçekleştirilen yasadışı, bildirilmemiş ve düzenlenmemiş balıkçılık ve bunun ulusal ve uluslararası hukuk çerçevesi üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 1000037
  2. Yazar: FATIMA ABDISHAKUR SH HASSAN AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA VAR TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik, Ulaştırma Hukuku ve Siyaseti
Özet
Bu tez çalışması, Somali kıyı sularında yabancı balıkçı gemileri tarafından gerçekleştirilen yasa dışı, bildirilmeyen ve düzenlenmemiş (IUU) balıkçılık faaliyetlerini incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, bu faaliyetlerin Somali'nin ulusal balıkçılık mevzuatı ile uluslararası hukuki çerçeveler üzerindeki etkilerini analiz etmek ve etkin yönetim ile denetim mekanizmalarını değerlendirmektir. Araştırma kapsamında Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (UNCLOS), ilgili uluslararası ve bölgesel balıkçılık anlaşmaları ile Somali'de yürürlükte olan yasal düzenlemeler doküman analizi yöntemiyle ele alınacaktır. Ayrıca, küresel ölçekte uygulanan balıkçılık yönetimi ve izleme modelleri incelenerek Somali açısından uygulanabilirliği değerlendirilecektir. Tezin sonucunda, IUU balıkçılıkla mücadelede karşılaşılan hukuki ve kurumsal sorunların ortaya konulması ve ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde politika ve yönetim önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines illegal, unreported and unregulated (IUU) fishing activities carried out by foreign fishing vessels in Somali coastal waters. The main objective of the study is to analyze the impact of these activities on Somalia's national fisheries legislation and international legal frameworks, and to evaluate effective management and enforcement mechanisms. The research is based on document analysis of the United Nations Convention on the Law of the Sea (UNCLOS), relevant international and regional fisheries agreements, and the existing legal regulations of Somalia. In addition, global fisheries management, monitoring and control models are reviewed in order to assess their applicability to the Somali context. The study aims to identify the legal and institutional challenges in combating IUU fishing in Somalia and to propose policy and governance recommendations at the national, regional and international levels.