Zonguldak Bülent Ecevit Üniversite Hastanesinde akut koroner sendrom nedeniyle koroner anjiyografi yapılan hastalarda Kontrast İndüklenmiş Nefropati Gelişimi (CIN) ile Trigliserid-Glukoz İndeksi (TYG) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the development of Contrast-Induced Nephropathy (CIN) and Triglyceride-Glucose Index (TGI) in patients undergoing coronary angiography for Acute Coronary Syndrome at Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital
  1. Tez No: 1000066
  2. Yazar: BARIŞ HAYRULA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OZAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversite Hastanesinde akut koroner sendromdan kaynaklı koroner anjiyografi gerçekleştirilen hastalarda kontrast indüklenmiş nefropati gelişimiyle trigliserid-glukoz indeksi arasındaki bağlantının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, kontrast madde uygulaması sonrasında gelişen kontrast indüklenmiş nefropati (CIN) üzerinde etkili olabilecek klinik ve biyokimyasal faktörler incelenmiştir. Çalışmaya akut koroner sendrom tanısı ile koroner anjiyografi uygulanan 238 hasta dahil edilmiştir. Tüm olgular analiz kapsamına alınmış, bağımlı değişken olarak CIN gelişimi; bağımsız değişkenler olarak yaş, cinsiyet, GFR değişim yüzdesi, CRP, hemoglobin, işlem sırasında verilen kontrast miktarı ve Trigliserid-Glukoz (TyG) indeksi değerlendirilmiştir Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması orta-ileri yaş düzeyindedir ve erkek cinsiyet baskındır. CIN gelişen hastalarda ortalama kontrast madde miktarı ve CRP düzeyleri anlamlı biçimde daha yüksek, GFR değişim yüzdesi ise daha düşük bulunmuştur. Lojistik regresyon analizine göre yaş (p = 0,015), GFR değişim yüzdesi (p < 0,001) ve kontrast miktarı (p = 0,014) CIN gelişimini anlamlı biçimde etkilemektedir. Buna karşılık cinsiyet, CRP, hemoglobin ve Trigliserid-Glikoz indeksi değişkenlerinin CIN gelişimi üzerinde bağımsız bir etkisi bulunmamıştır (p > 0,05). Modelin genel doğruluk oranı %92,0 olarak belirlenmiştir Sonuçlar: Gerçekleştirilen çalışma sonucunda, ileri yaş, azalan GFR ve artan kontrast miktarının kontrast indüklenmiş nefropati gelişimi açısından bağımsız risk faktörleri olduğu; Trigliserid-Glukoz indeksinin ise öngörücü unsur olarak anlamlı bir etki göstermediği belirlenmiştir. Bulgular, hastalık kapsamında risklerin erken dönemde belirlenmesi ve kontrast kullanımı sırasında dikkatli hasta seçiminin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the relationship between the development of contrast-induced nephropathy and triglyceride-glucose index (TyG index) in patients who underwent coronary angiography due to acute coronary syndrome at Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital. Materials and Methods: Clinical and biochemical factors potentially influencing CIN were analyzed. The study included 238 patients diagnosed with acute coronary syndrome who underwent coronary angiography. All cases were included in the analysis. CIN development was defined as the dependent variable, while age, sex, percentage change in glomerular filtration rate (GFR), C-reactive protein (CRP), hemoglobin levels, contrast volume administered during the procedure, and TyG index were included as independent variables Findings: The mean age of participants was in the middle-to-advanced range, and males were predominant. Patients who developed CIN had significantly higher mean contrast volumes and CRP levels, while the percentage change in GFR was significantly lower. Binary logistic regression analysis indicated that age (p = 0.015), GFR change (p < 0.001), and contrast volume (p = 0.014) were significant predictors of CIN development. Each one-year increase in age increased the likelihood of CIN by 4.7%, and each 1 mL increase in contrast volume raised the CIN risk by 1.1%. In contrast, sex (p = 0.359), CRP (p = 0.223), hemoglobin (p = 0.210), and TyG index (p = 0.590) were not statistically significant. The model's overall accuracy was 92.0% . Results: The findings suggest that advanced age, decreased GFR and higher contrast volume are independent risk factors for CIN, whereas the TyG index does not have a significant predictive role. The model demonstrates high accuracy in predicting CIN, emphasizing the importance of early risk assessment and careful contrast use in vulnerable patients.