Akut koroner sendrom şüpheli hastalarda tromboelastografinin tanısal değeri
Tromboelastography's diagnostic validity in suspected patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 645300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL HOCAGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Akut koroner sendrom hayatı tehdit eden acil servis başvurularının önemli nedenlerinden biridir. Akut koroner sendromun klinik spektrumunun geniş olması nedeniyle bazı hastalarda tanı geç konmakta, atlanabilmekte veya ölümle sonuçlanabilmektedir. Tanıda; hastanın hikâyesi, elektrokardiyografisi, biyomarkerler ve kardiyak kateterizasyon birlikte kullanılmaktadır. Tromboelastografi hiperkoagulabl durumların gösterilmesinde kullanılabilmektedir. Çalışmamızın amacı acil servise başvuran ve akut koroner sendrom şüphesi olan hastalarda tromboelastografinin akut koroner sendrom tanısındaki etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde 01.07.2019-31.12.2019 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya hastanemiz acil servisine başvuran ve akut koroner sendrom düşündürecek kliniğe sahip 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edildi. Bu hastalardan alınan kan örneklerinde tromboelastografi cihazı ile ilişkili parametreler değerlendirildi. Veriler SAS 9.4 istatistik programlarında analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların %65,3 (n=64)'ü erkektir. En genç hasta 19 yaşında ve en yaşlı hasta 90 yaşında olup yaş ortalaması 58 ± 15,8 idi. Çalışmaya katılan hastaların %66,3 (n=65)'ü akut koroner sendrom tanısı almıştır. Reaksiyon zamanındaki her birimlik azalışın, akut koroner sendrom tanısı alma ihtimalini %5 arttırdığı bulunmuştur. Sonuçlar: Akut koroner sendromun erken tanısında tromboelastografi parametrelerinin kullanımı ile ilgili birkaç çalışmadan biri olan bu çalışmamızda, literatürdeki diğer çalışmalarla uyumlu veriler elde edilmemiştir. Hasta sayımız yetersiz olduğu için tromboelastografinin akut koroner sendrom tanısındaki etkinliği ile ilgili daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute coronary syndrome is one of the reasons of life-threatening emergency department admissions. In some patients diagnosis can be delayed, missed or resulted with death because of wide spectrume of acute coronary syndrome's clinical view. Diagnosis is made by combination of patient's history, electrocardiography, biomarkers and cardiac catheterization. Thromboelastography can be used to show hypercoagulable state. The aim of our study was to investigate the effectiveness of thromboelastography in diagnosis of acute coronary syndrome, in suspected patients with acute coronary syndrome. Material and Methods: The study was performed the dates between 01.0.2019 and 31.12.2019, in Zonguldak Bülent Ecevit University Training and Research Hospital. Patients with suspected acute coronary syndrome who are 18 years old and over, applied to our hospital were included in the study. Associated parameters were evaluated via thromboelastography. Data were evaluated via SAS 9.4 statistical analyses programs. Findings: In 65,3 (n=64)% of all patients were men. All patient with the mean age of 58 ± 15,8 years, the youngest patient was 19 and the oldest patient was 90 years old. In 66,3 (n=65)% of all patients were diagnosed with acute coronary syndrome. It has been found that the decreased each unit in reaction time was related to increase the likelihood of the diagnosis of acute coronary syndrome by 5%. Conclusions: In this study which is one of the few studies on the use of thromboelastography parameters in the early diagnosis of acute coronary syndrome, results were not compatible with other studies in the literatüre. Because of insufficient number of the patients in our study, more studiesare needed about effectiveness of thromboelastography in diagnosis of acute coronary syndrome.