Evlilik yaşamının psikolojik sağlamlık düzeyine etkisinin incelenmesi
An examination of the effect of marital life on psychological resilience
  1. Tez No: 1000069
  2. Yazar: ÜMMÜHAN GÖRKEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada evli bireylerin evlilik doyumları ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve evlilik yaşamının psikolojik sağlamlık üzerindeki yordayıcı rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Ankara ilinde ikamet eden, 23–60 yaş aralığında bulunan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan toplam 503 evli birey oluşturmaktadır. Araştırma verileri, Demografik Bilgi Formu, Evlilik Yaşamı Ölçeği ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Bağımsız Örneklem t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, evlilik yaşamı ile psikolojik sağlamlık arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğunu ortaya koymuştur. Psikolojik sağlamlık düzeyi arttıkça evlilik doyumunun da anlamlı düzeyde yükseldiği belirlenmiştir. Ayrıca kadın katılımcıların evlilik doyumu ve psikolojik sağlamlık puan ortalamalarının erkek katılımcılara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Eğitim düzeyi ve gelir düzeyindeki artışın, hem evlilik doyumu hem de psikolojik sağlamlık düzeyleriyle anlamlı biçimde ilişkili olduğu görülmüştür. Çoklu regresyon analizi bulguları, evlilik yaşamının psikolojik sağlamlığın anlamlı bir yordayıcısı olduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, evlilik ilişkisinin niteliğinin bireylerin psikolojik sağlamlığını destekleyen temel faktörlerden biri olduğunu ve evlilik doyumunun artmasının stresle başa çıkma, uyum sağlama ve duygusal düzenleme becerilerini güçlendirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between marital satisfaction and psychological resilience among married individuals and to determine the predictive role of marital life on psychological resilience. The study was conducted using a correlational survey design. The sample consisted of 503 married individuals aged between 23 and 60, residing in Ankara and participating voluntarily in the research. Data were collected through the Demographic Information Form, the Marital Life Scale, and the Psychological Resilience Scale. In addition to descriptive statistics, Independent Samples t Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis, and Multiple Regression Analysis were employed in the data analysis. The findings revealed a positive and statistically significant relationship between marital life and psychological resilience. As psychological resilience increased, marital satisfaction was found to increase significantly. Furthermore, the mean scores of marital satisfaction and psychological resilience were significantly higher among female participants compared to male participants. Increases in education level and income level were found to be significantly associated with both marital satisfaction and psychological resilience. The results of the multiple regression analysis indicated that marital life is a significant predictor of psychological resilience. Overall, the findings suggest that the quality of the marital relationship is one of the key factors supporting individuals' psychological resilience and that higher marital satisfaction strengthens coping with stress, adaptability, and emotional regulation skills.