Schaefer popülasyon modelinin koşullu ulam kararlılığı
Conditional stability of the Schaefer population model
  1. Tez No: 1000112
  2. Yazar: MEHMET EMİN HALİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHEDDİN ŞEVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Popa ve Ark. (2018), belirli bir eşiğin altındaki bozulmalar için, kesin ve bozulmuş modellerin çözümleri arasındaki farkı bozulmanın büyüklüğüyle doğrusal olarak ölçekleyen bir tahmin elde ederek, lojistik denklem için koşullu Ulam kararlılığı tanımladılar. Klasik Ulam kararlılık tanımında, bozulma parametresi 𝜀 > 0 için düşük değerli bir koşul bulunmamaktadır. Aksine, koşullu Ulam kararlılıkta kesin ve bozulmuş modellerin çözümleri arasındaki fark, [0, ∞) aralığında belli bir eşik değerden küçük olacak şekilde tahmin edilebilmekte, yani bu aralığın tamamında 𝜀 > 0 için düşük değerli bir koşul bulunabilmektedir. Bu tez çalışmasında, sürdürülebilir bir balık hasadı yönetimi için oluşturulmuş olan Schaeffer modelinin koşullu Ulam kararlılığı analiz edilmiştir. Bu yolla, öngörülemeyen balık kayıplarının modelin dinamikleri üzerinde etkisi balık stoku ve balık kaybı için sınırlar belirlenmek suretiyle gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar, örnek ve simülasyonlarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Popa et al. (2018) defined conditional Ulam stability for the logistic equation by obtaining an estimate that scales the difference between the solutions of the exact and perturbed models linearly with the magnitude of the perturbation for perturbations below a certain threshold. In the classical Ulam stability definition, there is no lowvalue condition for the perturbation parameter 𝜀 > 0. In contrast, in conditional Ulam stability, the difference between the solutions of the exact and perturbed models can be estimated to be less than a certain threshold value in the interval [0, ∞), meaning that a low-value condition for 𝜀 > 0 can be found throughout this interval. In this thesis, the conditional Ulam stability of the Schaeffer model, developed for sustainable fish harvest management, is analyzed. In this way, the effect of unpredictable fish losses on the dynamics of the model is demonstrated by determining limits for fish stock and fish loss. The results obtained are supported by examples and simulations