Vücut kompozisyonu yöntemlerinin karşılaştırılması: TUBON projesi
The comparison of body compsition method: TUBON project
  1. Tez No: 986164
  2. Yazar: İLKAY ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGAR KÜÇÜKKUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6–18 yaş aralığındaki çocuklarda kullanılan farklı vücut kompozisyonu değerlendirme yöntemlerini karşılaştırmak ve bu yöntemlerin yaş, cinsiyet durumuna göre birbirlerinin yerine kullanılıp kullanılamayacağını incelemektir. Çalışmada kullanılan veri seti, TÜBİTAK-SBAG 120S408 numaralı“TUBON Projesi”kapsamında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini toplam 6.310 çocuk oluşturmuştur (3.253 erkek, 3.057 kız). Yaş gruplarına göre dağılım; 6–7.99 yaşta 911, 8–9.99 yaşta 1.228, 10–14.99 yaşta 2.875 ve 15–17.99 yaşta 1.296 katılımcıdan oluşmaktadır. Vücut kompozisyonu değerlendirmesi için antropometrik ölçümler (triseps ve medial kalf deri kıvrım kalınlığı, çevre-çap ölçümleri), Biyoelektrik İmpedans Analizi (BİA) ham verileri ve literatürde yaygın kullanılan regresyon denklemleri (Slaughter, Küçükkubaş, Gutiérrez-Marín, Houtkooper, Oppliger ve Schaefer) kullanılmıştır. Bireylerin farklı yöntemlerden elde edilen yağsız vücut kütlesi (YVK) değerleri Bland–Altman analizi ile karşılaştırılmıştır. Analizler, yöntemler arasındaki farkların ve uyum düzeylerinin belirlenmesine odaklanmıştır. Bulgular, Slaughter formülü ile diğer popülasyon-spesifik formüller arasında sistematik ve eğilimsel sapmalar olabildiğini; özellikle yüksek YVK sahip çocuklarda formüller arasındaki farklılıkların arttığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar, her yöntemin kendi geliştirildiği popülasyona uygun olarak kullanılması gerektiğini, yöntemlerin birbiri yerine geçebilirliğinin sınırlı olduğunu göstermektedir. Çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda; vücut kompozisyonu değerlendirmelerinde yaş ve cinsiyete özgü formüllerin tercih edilmesi, BİA ölçümlerinde standart ölçüm koşullarının sağlanması, antropometrik ölçümlerin deneyimli uygulayıcılarca yapılması ve yorumlanmasında mutlaka dikkate alınması önerilmektedir. Bulgular, saha çalışmaları ve klinik uygulamalarda çocuk ve ergenlerde yöntem seçimine yönelik önemli bir bilimsel temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to compare different body composition assessment methods used in children aged 6–18 years and to examine whether these methods can be used interchangeably according to age and sex. The dataset used in this study was obtained within the scope of the TÜBİTAK-SBAG Project No. 120S408 (“TUBON Project”). The study sample consisted of 6,310 children (3,253 boys and 3,057 girls). The age-group distribution was as follows: 911 participants aged 6–7.99 years, 1,228 participants aged 8–9.99 years, 2,875 participants aged 10–14.99 years, and 1,296 participants aged 15–17.99 years. Body composition was assessed using anthropometric measurements (triceps and medial calf skinfold thickness, circumference and breadth measurements), Bioelectrical Impedance Analysis (BIA) raw data, and widely used regression equations in the literature (Slaughter, Küçükkubaş, Gutiérrez-Marín, Houtkooper, Oppliger, and Schaefer). Fat-free mass (FFM) values obtained from different methods were compared using Bland–Altman analyses. The analyses focused on identifying differences and agreement levels among the methods. The findings indicated that systematic and proportional biases may exist between the Slaughter equation and other population-specific formulas, and these discrepancies increased particularly in children with higher FFM values. These results show that each method should be used in the population for which it was originally developed, and that the interchangeability of the formulas is limited. Based on the findings, it is recommended that age- and sex-specific equations be used in body composition assessments, that standardized measurement conditions be ensured when using BIA, and that anthropometric measurements be performed and interpreted by trained practitioners. The results provide an important scientific basis for method selection in field studies and clinical applications involving children and adolescents.