Şanlıurfa İlinde saptanan antepfıstığı zararlıları, populasyon gelişmeleri ve zarar durumları
  1. Tez No: 66175
  2. Yazar: ERTAN YANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABUZER YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA İLİNDE SAPTANAN ANTEPFISTIĞI ZARARLILARI, POPULASYON GELİŞMELERİ VE ZARAR DURUMLARI Ertan YANIK Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı 1997, Sayfa 65 Şanlıurfa ilinde, antepfıstığında bulunan zararlı böcek türlerini, bu türlerin populasyon gelişmelerini ve varsa zarar durumlarını belirlemek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışma, 6 adet antepfıstığı bahçesinde yürütülmüş, 1996-1997 yıllan Mart-Ağustos döneminde peryodik survey ve gözlemler yapılmıştır. Sayım ve değerlendirmeler ağaçlarda sürgün kontrolü, gözle kontrol ve darbe yöntemi ile yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre çalışma kapsamına giren alanlarda Heteroptera takımından Acrorrhinium conspersus Nh., Campylomma lindbergi Hoberlandt., Isometopus inlmsus (Herrich-Schaeffer.), Dolycoris baccarum (L.), Lygeus pandurus (Scop.), Lygeus equestris (L); Homoptera takımından Idiocerus stali Fieb., Sııturaspis pistaciae (Lind.), Eulecanium rtıgıdostım Ash., Anapulvinaria pisiaciae ANAHTAR KELİMELER: Antepfıstığı zararlıları. Populasyon gelişmeleriBoden., Agonoscena pislaciae Bruck. and Laut.; Coleoptera takımından Hylesinm vestitus M.-R., Carphoborus penisi Chap., Coeliodes sp., Capnodis cariosa (Pall.), Anthaxia armertiaca Obenb., Gyncmdrophtalma limbata Stev.; Lepidoptera takımından Kermania pistaciella Amsel., Recurvaria pistaciicola (Danilewski) türleri saptanmıştır. Bu türlerden C. cariosa, K. pistaciella, R. pistaciicola, H. vestitus ve C. perrisi'nin çalışmanın yürütüldüğü bahçelerde önemli zarar yaptıktan görülmüştür. Ayrıca literatürlerde predator bir tür olarak belirtilen C. HndbergVmn de erken dönemde antepfıstığında zararlı olduğu bu çalışma ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE PISTACHIO (P.vera L.) PESTS, THEIR POPULATION DEVELOPMENT AND DAMAGE STATE FOUND IN ŞANLIURFA PROVINCE Ertan YANIK Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Plant Protection 1997, Page 65 The study was carried out determine insect pest of pistachio, their population development and damage states in Şanlıurfa province. The periodic surveys was conducted in 6 orchards and during March- Agust 1996-1997. Evaluation was carried out by controlling of shoot, visual observation and beating umbrella. According to obtained results, following species were found: Acrorrhinium conspersus Nh., Campylomma lindbergi Hoberlandt., lsometopus inlrusus (Herrich-Schaeffer), KEY WORDS: Pistachio pests. Population development IIIDolycoris baccarum (L), Lygens pandurus (Scop), Lygeits equestris (L.) from Heteroptera; Idiocerus stali Fieb., Suturaspis pislaciae (Lind.), Eulecanium ruguhsum Ash., Anapulvinaria pistaciae Boden., Agonoscena pistaciae Bruck. and Laut. from Homoptera; Hylesinus vesiitus M.-R., Carphoborus perrisi Chap., Coeliodes sp., Capnodis cariosa (Pall.), Anthaxia armeniaca Obenb., Gynandrophtalma /imbata Stev. from Coleoptera; Kermcmia pislaciella Amsel, Recurvaria pistaciicola (Danilewski) from Lepidoptera. Among the identified species C. cariosa, K. pislaciella, R. pistaciicola, H. vesiitus and C. perrisi were determined as important pests in the orchards. In addition to this, C. lindbergi which know as a predator in literature was found as a pest in pistachio in early season. IV