Bilişsel eleştiri ışığında çağdaş İngiliz genç yetişkin edebiyatında ruh sağlığı sorunları: Holly Bourne ve Yasmin Rahman örneği
Mental illness in young adult literature with a cognitive criticism perspective: The examples of Holly Bourne and Yasmin Rahman
- Tez No: 1000191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAŞAK UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Genç Yetişkin Edebiyatı Birleşik Krallıkta 1970'lerin sonlarına doğru popülerlik kazanmaya başlayan, ana karakterin 12-19 yaşları arasında bir genç olduğu ve bu yaş aralığındaki bireylerin sorunlarını ele alan bir türdür. Günümüzde oldukça üretken olan bu tür, akademik sahada henüz yeterli ilgiyi bulamamıştır. Ele aldığı gelişim döneminin yetişkinlik üzerine etkisi düşünüldüğünde, bu durum oldukça şaşırtıcıdır. Öte yandan, bu dönemde görülen ruh sağlığı sorunlarının toplumca anlaşılması bu sorunların çözümünde önemli bir yere sahiptir. Ancak Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ruh sağlığı sorunları konusundaki okuryazarlık fiziksel sağlık sorunları konusundaki okuryazarlığın çok daha gerisindedir (WHO, 2022). Üstelik edebiyatın okurlara kendi ruh halleriyle ilgili iç görü kazandırma ve başkalarının ruh halini anlama konusundaki rolü aşikardır. Bu sebeple bu çalışmada amaç seçilen iki eserle Genç Yetişkin türünün okurda ruh sağlığı sorunları okuryazarlığı oluşturma potansiyelini incelemektir. Bu bağlamda Çağdaş İngiliz Genç Yetişkin Edebiyatından Am I Normal Yet? (Holly Bourne) ve All The Things We Never Said (Yasmin Rahman) adlı romanların Bilişsel Eleştiri yaklaşımlarından olan empatik anlatı okurda ne şekilde empatik tepki oluşturmaya çalıştığı araştırılmıştır. Ayrıca bu romanlarda ruh sağlığı sorunlarının belirtiler, tedavi yöntemleri ve ruh sağlığı sorunlarına verilen tepkiler irdelenerek nasıl temsil edildiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Young Adult Literature emerged as a genre that found momentum in the United Kingdom in the late 1970s. It focuses on teenage protagonists, typically aged 12-19, and explores the challenges faced by persons within this age group. Despite its current productivity, this genre has not yet received adequate attention in the academic sphere. Given the impact of this formative phase on adulthood, the occurrence of this circumstance is a bit surprising. On the other hand, society's awareness of the mental diseases encountered during this period is an essential step for dealing with these issues. Yet, the World Health Organization indicates that knowledge and understanding of mental illnesses significantly falls behind those of physical disorders. Furthermore, it is evident that literature has a significant role in providing readers with a deeper awareness of their own psychology and the psychology of others. The purpose of this study is to investigate the capacity of the Young Adult genre, using two novels, to foster literacy about mental diseases among readers. Within this framework, the novels Am I Normal Yet? by Holly Bourne and All The Things We Never Said by Yasmin Rahman are examined using narrative empathy theory, a perspective of Cognitive Criticism. The focus of inquiry is how both works aim to elicit an empathic response in the reader. Furthermore, an analysis is conducted on how these difficulties are portrayed, taking into account the symptoms, treatment approaches, and responses to these issues.