Endometriozisli olgularda EMG-biofeedback ile rebound terapinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of EMG-biofeedback and rebound therapy in endometriosis patients
- Tez No: 1000207
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI VAN DEN BERG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Endometriozis, üreme çağındaki kadınları önemli ölçüde etkileyen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı, endometriozisli kadınlarda germe-relaksasyon temelli ev egzersizlerine ek olarak uygulanan EMG biofeedback destekli pelvik taban kas kuvvetlendirme eğitimi ve rebound terapinin ağrı seviyesi, kas aktivasyonu, sinir büyüme faktörü (NGF), yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve algılanan stres seviyesi üzerindeki etkinliğinin araştırılmasıdır. Katılımcılar EMG biofeedback (EMG-B), rebound (RT) ve germe-relaksasyon temelli ev egzersizleri gruplarına (GRTEE) randomize edildi. Tüm gruplar 8 hafta boyunca haftanın 5 günü, 30 dakika germe-relaksasyon temelli ev egzersizlerini uyguladı; EMG-B ve RT gruplarında ek olarak haftanın 2 günü 30 dakika EMG biofeedback destekli pelvik taban kas kuvvetlendirme eğitimi, diğer gruba ise rebound terapi uygulandı. Dismenore, disparoni, diskezi, dizüri ve kronik pelvik ağrı düzeyleri vizüel analog skalası (VAS), kas aktivasyon değerleri Neurotrac Simplex EMG biofeedback cihazı, NGF seviyeleri Cusabio Human-NGF ELISA kiti, yaşam kalitesi endometriozis sağlık profili anketi (EHP-30), uyku kalitesi Pittsburgh uyku kalitesi indeksi (PUKİ) ve stres seviyesi algılanan stres ölçeği (ASÖ) ile tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Tüm gruplarda dismenore, disparoni, diskezi ve kronik pelvik ağrı (KPA) semptomlarında azalma görüldü (p<0,05). Dizüri semptomunda sadece RT grubunda azalma bulundu (p<0,05). Kasın ortalama ve maksimum aktivasyon seviyeleri EMG-B ve RT gruplarında; maksimal istemli kontraksiyon seviyesi EMG-B ve GRTEE gruplarında; ortalama ve minimum aktivasyon seviyeleri tüm gruplarda azalma gösterdi (p<0,05). EHP-30 sonuçları tüm gruplarda iyileşme gösterdi (p<0,05). PUKİ sonuçlarında EMG-B grubunda, ASÖ sonuçlarında RT ve GRTEE gruplarında anlamlı fark bulundu(p<0,05). Endometriozisli kadınlarda germe-relaksasyon egzersizleri temel fizyoterapi yaklaşımıdır. Pelvik taban kuvvetlendirme eğitimlerinin programa eklenmesi semptom kontrolünde etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is chronic inflammatory disease significantly affecting women of reproductive age. This study aimed to investigate effectiveness of EMG biofeedback-assisted pelvic floor muscle strengthening and rebound therapy, added to stretching-relaxation based home exercises, on pain levels, muscle activation, nerve growth factor (NGF), quality of life, sleep quality, and perceived stress in women with endometriosis. Participants were randomized into three groups: EMG biofeedback (EMG-B), rebound therapy (RT), and stretching-relaxation-based home exercises (SRHE). All groups performed SRHE for 30 minutes, 5 days a week, for 8 weeks. Additionally, EMG-B group received biofeedback-assisted pelvic floor training 2 days a week, while RT group received rebound therapy 2 days a week. Outcomes were assessed pre-post treatment using Visual Analog Scale (VAS) for pain (dysmenorrhea, dyspareunia, dyschezia, dysuria, chronic pelvic pain), Neurotrac Simplex for muscle activation, Cusabio ELISA kit for NGF levels, Endometriosis Health Profile (EHP-30) for quality of life, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) for sleep quality, and Perceived Stress Scale (PSS) for stress level. All groups showed significant reductions in dysmenorrhea, dyspareunia, dyschezia, and chronic pelvic pain (p < 0,05). Dysuria significantly improved only in RT group (p < 0,05). Average and maximum muscle activation levels decreased in EMG-B and RT groups; maximal voluntary contraction decreased in EMG-B and SRHE groups; average and minimum activation levels decreased across all groups (p < 0,05). EHP-30 scores improved significantly in all groups. Significant differences were found in PSQI scores for EMG-B group and in PSS scores for RT and SRHE group. Stretching-relaxation exercises serve as fundamental physiotherapy approach for endometriosis. Incorporating pelvic floor strengthening into program is effective for symptom management.