Gagauz Türkçesi ve ağızlarının karşılaştırmalı ses bilgisi
Comparative phonetics of Gagauz Turkish and it's dialects
  1. Tez No: 100029
  2. Yazar: MARİA STAMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CANPOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 556
Özet
Özet Bu araştırma, Moldova Cumhuriyeti, Gagauz Yeri, Çadır vilâyeti ve Çadır vilâyetine bağlı olan yerleşim birimlerde yaşayan Gaguzlardan toplanan dil malzemesi üzerinde bir çalışmadır. Derleme sırasında ses kaydı için teyp kasetleri kullanılmış. Toplam 22 saat 30 dakika oluşturan bu kasetler daha sonra 1989 yılında gözden geçirilmiş Uluslar arası Fonetik Alfabesi (IPA) kullanılarak yazıya geçirilmiştir. Ayırıcı işaretler (diacritics) ve dil üstü birimler (suprasegmentals) için de aynı alfabe esas alınmıştır. Derlemiş metinlerin yanı sıra bu metinlerde geçen tüm sözcükler ve sözcüklerin geçtiği metin kodu dizin bölümüne yer verilmiştir. Ayrıca metinlere dayanarak modern fonetik yöntemleri ile geniş ve ayrıntılı ses bilgisi araştırmasına yer verilmiştir. Summary This works, is a research on phonological material collected among Gagauz' s living in Republic of Moldova, Gagauz Yeri, Çadır district and district's villages. Grand total of oral material which was first recorded on magnetic tape is 22 hours and 30 minutes. Later this material was committed to writing using 1989 review of International Phonetic Alphabet. Thus diacritics and suprasegmentals were easily shown which is virtually impossible to do using other alphabet. Besides reflecting material on paper, general and geographic names indices of all words with pointers to their occurrences in text were compiled. A research based on modern phonetic principles was made in application to the material collected. 549
Özet (Çeviri)