Fahrenheit 2000: Edward Albee'nin oyunlarında yabancılaşma teması
Fahrenheit 2000: Alienation theme in Edward Albee's plays
  1. Tez No: 100028
  2. Yazar: FATMA DEVRİM KILIÇER YARANGÜMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ERADAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Giriş bölümünde Edward Albee'nin yaşamöyküsü, tiyatro ve yaşam görüşü aktarılmış, eserlerini şekillendiren yabancılaşma temasının önemli bir yer tuttuğu varoluşçuluk ve uyumsuz tiyatro hakkında genel bilgi verilmiştir. Bu bölümde ayrıca, ulaşılamayan Üç Kollu Adam, Evlilik Oyamı, Lorca Oyunu ve Bebekle İlgili Oyun dışında Albee'nin diğer tüm eserlerine kısaca değinilmiştir. Birinci bölümde oyunlarda saptanan yabancılaşma teması dahilinde içinde bulundukları yanılsamayı kırarak yeni bir yaşama adım atan karakterlerin bulunduğu Hayvanat Bahçesi, Kim Korkar Virginia Woolftan?, Kıl Payı, Kutu ve Başkan Mao Zedong' dan Alıntılar, Deniz Manzarası ve Uzun Boylu Üç Kadın başlıklı oyunlar ayrıntılarıyla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde yanılsamalarını aşamayan, farkındalığa ulaşamayarak içinde bulundukları çıkmazda kalmayı yeğleyen karakterlerin bulunduğu Bessie Smith'in Ölümü, Kum Kutusu, Amerikan Hülyası, Minik Alice, Bitti, Yolları Saymak, Dinlemek ve Dubiiqiie'lil Hanımefendi başlıklı oyunlar ayrıntılarıyla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonuç bölümünde Edward Albee'nin yabancılaşma temasını özgürlüğün zorunluluğunu vurgulamayı amaçlar şekilde kullandığı saptanmış ve bu amaç sözü edilen oyunlar temel alınarak örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The introduction gives a general information on Edward Albee's biography, his views on theatre and life, provides insight into the alienation theme which shapes his works. It gives a summary of the general features of existentialism and absurd theatre in which the concept of alienation has an indispensable place. It also touches upon Albee's complete plays except for The Man Who Had Three Arms, Marriage Play, The Lorca Play and The Play About the Baby. Part I focuses upon characters who, by being able to break the illusion they are in, step into a new life within the framework of the alienation theme. In this respect it analyses The Zoo Story, Who's Afraid of Virginia Woolf?, A Delicate Balance, Box and Quotations from Chairman Mao Tse-Tung, Seascape and Three Tall Women comparatively in detail. Part II focuses upon the characters who, by not showing the capacity to experience an awakening, cannot overcome their illusions and prefer to maintain the status quo they are in. In this respect it analyses The Death of Bessie Smith, The Sandbox, The American Dream, Tiny Alice, All Over, Counting the Ways, Listening and The Lady from Dubuque comparatively in detail. Conclusion establishes the assertion that Edward Albee uses alienation theme to underline the necessity of freedom, and exemplifies this goal.