Maksiller genişletme için kullanılan minivida destekli apareylerin farklı sütural maturasyon dönemlerinde çevre yapılarda meydana getirdiği değişikliklerin sonlu elemanlar analiz metoduyla incelenmesi
Finite element analysis of changes in surrounding structures caused by miniscrew-supported appliances used for maxillary expansion in different sutural maturation periods
  1. Tez No: 1000305
  2. Yazar: FURKAN YAVUZ GENCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; erişkinlerde cerrahisiz genişletme sınırlarını belirlemek üzere, farklı matürasyon dönemlerindeki modellerde 2 ve 4 minividalı Minivida Destekli Hızlı Üst Çene Genişletme (Miniscrew Assisted Rapid Palatal Expansion) (MARPE) aygıtlarının biyomekanik etkilerini Sonlu Elemanlar Analizi (SEA) ile karşılaştırmaktır Gereç ve Yöntem: İnsan kafatasına ait tomografi verileri referans alınarak oluşturulan modeller üzerinde; erken (açık sütur), orta (sirkummaksiller kapalı) ve ileri (tam kemikleşmiş) matürasyon dönemlerini simüle eden üç farklı iskeletsel direnç senaryosu kurgulanmıştır. Her senaryoda 2 ve 4 minivida destekli hibrit genişletme aygıtları modellenerek toplam 6 farklı simülasyon gerçekleştirilmiştir. Analizlerde; süturlar, ankraj dişleri, Periodontal Ligament (PDL), minividalar ve apareydeki Von Mises gerilmeleri ile transversal, sagittal ve vertikal yer değiştirme miktarları incelenmiştir. Bulgular: Süturları açık modellerde her iki tasarımla da 'Ters V' şeklinde iskeletsel genişletme sağlanırken, matürasyon arttıkça iskeletsel etki yerini bukkal tipping ve intrüzyon gibi yan etkilere bırakmıştır. Tam kemikleşmiş modellerde 4 minividalı tasarım, ankraj dişlerindeki stresi azaltarak kökleri korusa da, aparey üzerindeki gerilimin mekanik sınırları zorladığı görülmüştür Sonuç: MARPE tedavisinin başarısında temel belirleyicinin vida sayısı veya kuvvet büyüklüğünden ziyade sutural matürasyon olduğu sonucuna varılmıştır. 4 minivida kullanımı 2 vidalı sistemlere göre üstündür. Ancak ileri iskeletsel matürasyona sahip bireylerde sadece vida sayısını artırmak sutural açılmayı garanti etmemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to comparatively evaluate the biomechanical effects of 2- and 4-Miniscrew-Assisted Rapid Palatal Expansion (MARPE) devices on craniofacial structures, teeth, and periodontal tissues using Finite Element Analysis (FEA) on models representing different sutural maturation stages, within the scope of determining non-surgical expansion limits in adults. Materials and Methods: Three skeletal resistance scenarios simulating early (open suture), mid (closed circummaxillary), and late (fully ossified) maturation periods were established on solid models based on human skull CBCT data. Six simulations were performed by modeling 2- and 4-miniscrew hybrid devices in each scenario. Von Mises stress distributions on sutures, anchorage teeth, Periodontal Ligament (PDL), miniscrews, and appliance arms, along with displacements in three axes, were analyzed. Results: While effective skeletal expansion with a posterior-dominant“Inverse V”pattern was achieved in both designs in open-suture models, skeletal effects minimized and transformed into dentoalveolar side effects (buccal tipping or intrusion) as maturation increased. In fully ossified models, the 4-miniscrew design generated significantly lower stress on anchorage teeth compared to the 2-screw system, preserving root health; however, appliance stress reached levels risking mechanical failure. Conclusion: Sutural maturation, rather than screw count or force magnitude, was found to be the primary determinant of MARPE success. The 4-miniscrew design is superior to 2-screw systems for anchorage control and stress distribution. However, merely increasing the number of screws does not guarantee sutural opening in individuals with advanced skeletal maturation.