Okullarla ilgili gazete haberlerinin incelenmesi
An analysis of newspaper coverage related to schools
  1. Tez No: 1000304
  2. Yazar: EMİNE ESRA BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR TULUNAY ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, okullarda meydana gelen istismar, kaza ve şiddet olaylarının gazetelerdeki yansımaları incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi deseniyle yürütülmüş; haberler içerik özellikleri, etkilenen ve etkileyen rolleri, demografik bilgiler, görsel kullanım biçimleri ve sunum özellikleri açısından değerlendirilmiştir. Bulgular, okul temelli olumsuz olayların gazetelerde istismar ve kaza temalı haberlerin sınırlı ve temkinli bir biçimde, şiddet temalı haberlerin ağırlıklı olması sebebiyle görünürlük kazandığını ve temsil edildiğini göstermektedir. Şiddet temalı haberlerin daha fazla sayıda, daha geniş alanlarda ve farklı sayfalarda sunulması, okul olgusunun medyada çoğunlukla kriz ve problemli durumlar üzerinden çerçevelendiğine işaret etmektedir. Araştırma sonuçları, gazetelerde okul ortamlarında yaşanan olumsuz olayların sunum biçiminin eğitim yönetimi, okul güvenliği ve önleyici eğitim politikaları açısından önemli sonuçlar doğurduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the representation of school-based abuse, accident, and violence incidents in newspapers. The research was conducted using a qualitative research approach based on a content analysis design. News articles were analyzed in terms of their content characteristics, affected and affecting roles, demographic information, visual presentation, and news framing features. The findings indicate that negative events related to schools gain visibility in newspapers predominantly through violence-related news, while abuse- and accident-related news are represented in a more limited and cautious manner. The fact that violence-related news appears more frequently, occupies larger spaces, and is presented on different pages suggests that schools are predominantly framed in the media through crisis-oriented and problematic contexts. The results of the study reveal that the manner in which newspapers present negative events occurring in school environments has significant implications for educational management, school safety, and the development of preventive educational policies.