Türk ceza hukukunda terk suçu
The crime of abandonment in Turkish criminal law
- Tez No: 1000306
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL TEMEL KANGAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın konusu, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu 97. maddesinde iki fıkra halinde düzenlenen terk suçudur. Bu suç ile yaşı veya hastalığı dolayısıyla kendini idare edemeyecek durumda olan ve bu nedenle koruma ve gözetim yükümlülüğü altında bulunan bir kimseyi kendi haline terk eden kişi cezalandırılmaktadır. Terk dolayısıyla mağdur bir hastalığa yakalanmış, yaralanmış veya ölmüşse, neticesi sebebiyle ağırlaşmış suç hükümlerine göre cezalandırılmaktadır. Çalışmanın amacı Türk Ceza Hukuku sistematiği altında terk suçu hakkında öğreti ve uygulamadaki görüşlere yer vererek incelemede bulunmaktır. Bu çerçevede, çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, terk kavramı, suçun tarihsel gelişimi, karşılaştırmalı hukuktaki düzenlemeleri ve benzer suçlarla mukayesesi ele alınarak genel bir bakış açısıyla ilgili suça bakılacaktır. İkinci bölümde ise, suçla korunan hukuksal değer, terk suçunun yapısal unsurları, suçun neticesi sebebiyle ağırlaşmış hali, suçun özel görünüm biçimleri, yaptırım ve muhakemeye ilişkin kurallar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the crime of abandonment, as regulated in Article 97 of the Turkish Penal Code No. 5237, which is defined in two paragraphs. This crime involves the punishment of individuals who abandon someone who, due to age or illness, cannot manage themselves and is thus under protection and supervision. If the victim suffers from a disease, injury, or death as a result of abandonment, the offender is punished according to the provisions for aggravated crimes. The aim of the study is to examine the crime of abandonment within the framework of Turkish Penal Law by addressing doctrinal and practical perspectives. In this context, the study is divided into two main sections. The first section provides a general overview of the crime by exploring the concept of abandonment, its historical development, comparative legal regulations, and comparisons with similar crimes. The second section addresses the legal values protected by the crime, the structural elements of the crime of abandonment, its aggravated form of the crime due to its consequence, its specific forms, and rules related to sanctions and legal proceedings.