Trip destekli DP çeliğinde ılık şekillendirme yöntemiyle kontrollü trip etkisi oluşturularak şekillendirme kapasitesinin geliştirilmesi
Improvement of formability for trip-aided dp steel through modified trip transformation by using warm forming method
  1. Tez No: 1000309
  2. Yazar: TOLGAHAN CİVEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde yaşanan enerji problemleri ve bununla birlikte etkileri giderek daha çok hissedilmekte olan çevresel; hava kirliliği gibi faktörler, yeni nesil araç üreticilerini araç gövde tasarımlarında daha hafif ve dayanıklı parçalar kullanmaya mecbur bırakmaktadır. Bu noktada, Geliştirilmiş Yüksek Mukavemetli Çelikler (GYMÇ), sağlamış oldukları yüksek mukavemetleri sayesinde otomotiv araç gövdelerinde sıklıkla tercih edilen bir malzeme haline gelmiştir. Ancak bu çeliklerin şekillendirilmesi esnasında, yüksek mukavemetlerinden kaynaklı olarak başta yırtılma ve geri esneme olmak üzere birçok problem ile yüzleşilmektedir. Sınırlı seviyedeki şekillendirilebilirlik kapasitesi, GYMÇ'lerin daha karmaşık geometri içeren parçalarda kullanımını önemli bir seviyede kısıtlamaktadır. Bu çalışmada 3. Nesil GYMÇ türünden olan TRIP destekli DP çeliğinin deformasyon sırasındaki TRIP dönüşüm davranışının sıcaklık etkisi ile kontrol edilerek şekillendirilebilirlik kapasitesinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda çeliğin şekillendirilebilirlik kapasitesi iki farklı deney sisteminde (tek eksenli çekme ve derin çekme) incelenmiştir. Tek eksenli çekme deneylerinde çeliğe üç farklı sıcaklık seviyelerinde (50 °C, 100 °C, 150 °C) üç farklı ön deformasyon (%5, %10 ve %15) uygulanmıştır. Ön deformasyon işleminin ardından, numunelerin sıcaklığı oda sıcaklığı seviyesine düşürülüp, çekme deneyine kırılma gerçekleşene kadar devam edilmiştir. Derin çekme deney sisteminde ise deformasyon öncesinde sac flanş bölgeleri 50 °C, 100 °C ve 150 °C sıcaklık seviyelerine çıkartılmış, derin çekme işlemi esnasında sac zımba temas bölgesi ve sac duvarları sıvı nitrojen yardımıyla soğutulmuştur. Böylelikle, derin çekme işlemi sırasında sac malzemenin flanş bölgelerinde TRIP etkisinin, zımba temas bölgesi ve duvar bölgelerine göre daha pasif kaldığı bir derin çekme deney sistemi oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre tek eksenli çekme deneylerinde, 0.0001 s-1 gerinim hızında, 150 °C sıcaklık seviyesinde, %15 ön deformasyon uygulanan çekme numunesinin, çeliğin oda sıcaklığında sergilediği toplam uzama kapasitesine göre %32.2 artış gösterdiği, buna karşın mukavemetindeki kayıbın %5.2 ile sınırlı kaldığı görülmüştür. Derin çekme deneylerinde ise 150 °C sıcaklık seviyesinde derin çekme oranının (DÇO), çeliğin oda sıcaklığında sergilediği DÇO'ya göre %12.67 artış sağladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca derin çekme deneyleri sonlu elemanlar analizinde modellenmiş ve oluşturulan modelin DÇO'yu %2.08 hata payı ile tahmin edebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Energy problems experienced today and environmental factors such as air pollution, whose effects are increasingly felt, forced the new generation automotive producers to use light and strong parts in their body-in-white designs. For that reason, Advanced High Strength Steels (AHSS) have become a material that is often preferred in automotive body-in-white due to their high strengths. However, due to their high strength levels, many problems, especially tearing and spring-back, are encountered during the forming stage of these steels. The limited formability of AHSS significantly restricts the use of these steels in parts which consist of more complex shapes. In this thesis work, it is aimed to improve the formability of a 3rd generation AHSS (TRIP-aided DP steel) by changing its TRIP transformation behavior through temperature effect. In this context, the formability of the steel was investigated in two different experimental systems (uniaxial tensile test and non-isothermal warm deep drawing). In uniaxial tensile tests, three different pre-deformations were applied to the steel (5%, 10% and 15%) at three different temperature levels (50 °C, 100 °C, 150 °C). After the pre-deformation process, the temperature of the specimens was cooled to room temperature levels and later the tests were continued until the fracture occurred. In the deep drawing test system, the sheet flange areas were heated to 50 °C, 100 °C and 150 °C before deformation, and the sheet punch contact area and sheet walls were cooled with the help of liquid nitrogen during the deep drawing process. In this way, a deep drawing system was created that minimizes the TRIP transformation effect along the flange regions of the sheet metal in comparison to the punch contact and wall regions of the sheet metal during a deep drawing process. According to the results obtained, in uniaxial tensile tests, it was observed that the tensile sample to which 15% pre-deformation was applied at a strain rate of 0.0001 s-1 and a temperature level of 150 °C showed an increase of 32.2% in its total elongation capacity as compared to the total elongation capacity of the steel at room temperature, whereas the loss in strength was limited to 5.2%. In deep drawing experiments, it was observed that the deep drawing ratio (DDR) at the temperature level of 150 °C provided an increase of 12.67% compared to the DDR exhibited by the steel at room temperature. In addition, deep drawing experiments were modelled in finite element analysis, and it was seen that the created model could predict the DDR with an error of 2.08%.