Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüklerin ihlali suçu
The offense of breach of obligations arising from family law
- Tez No: 1000310
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL T. KANGAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Aile, toplumun en küçük birimidir. Sağlıklı bir toplumsal hayatın varlığı güçlü bir aileyle mümkündür. Bu sebeple aile kurumu hem ulusal hem de uluslararası düzenlemeler ile koruma altına alınmıştır. Kanun koyucu tarafından bu amaçla 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun Aile Düzenine Karşı Suçlar başlıklı sekizinci bölümünde yer alan 233.maddede aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali suçu düzenlenmiştir. Bu suç tipi üç fıkradan oluşmaktadır. Birinci fıkrasında aile hukukundan kaynaklanan bakım, eğitim ve destek olma yükümlülüklerinin ihlali, ikinci fıkrada gebe kadını terk eylemi ve üçüncü fıkrada ise maddi ve manevi özen noksanlığı nedeni ile çocuklarının ahlak, güvenlik ve sağlığının tehlikeye düşürülmesi yer almış ve bu eylemler cezai müeyyideye bağlanmıştır. İki bölümden oluşan çalışmamızda ilk olarak ailenin tanımı, tarihsel gelişimi, aile hukukuna özgü ilkeler, aile hukukundan kaynaklanan yükümlülükler ve ailenin korunmasına dair düzenlemeler incelenmiştir. İkinci bölümde ise 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 233.maddesinde yer alan üç suç tipi ayrı ayrı olarak irdelenmiş ve doktrindeki tartışmalı konulara değinilerek aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The family is the smallest unit of society. The existence of a healthy social life is possible only through a strong family structure. For this reason, the institution of the family has been placed under protection by both national and international regulations. To this end, Article 233 of the Turkish Penal Code No. 5237, located in the eighth chapter entitled“Offenses Against the Family Order,”regulates the offense of breach of obligations arising from family law. This offense consists of three paragraphs. The first paragraph regulates the breach of obligations of care, education, and support arising from family law; the second paragraph addresses the act of abandoning a pregnant woman; and the third paragraph covers the endangerment of children's morality, security, and health due to a lack of material and moral care, and these acts are subject to criminal sanctions. In this study, which consists of two chapters, the definition and historical development of the family, the principles specific to family law, the obligations arising from family law, and the regulations concerning the protection of the family are examined in the first chapter. In the second chapter, the three types of offenses set forth in Article 233 of the Turkish Penal Code No. 5237 are examined separately, and doctrinal debates on controversial issues are addressed and presented.