Psikiyatri hastalarının bakım vericilerinin algıladıkları sosyal destek, bakım yükü ve yaşam doyumu arasındaki ilişki
The relationship between perceived social support, caregiving burden, and life satisfaction of caregivers of psychiatric patients
- Tez No: 1000325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, psikiyatri hastalarının bakım vericilerinde algılanan sosyal destek, bakım yükü ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Mart-Eylül 2025 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri polikliniklerine başvuran psikiyatri hastalarının primer bakım vericileri oluşturmuştur. Örneklem, dâhil edilme ölçütlerini karşılayan 232 bakım vericiden oluşmuştur. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Bakım Verme Yükü Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların algılanan sosyal destek, bakım verme yükü ve yaşam doyumu puan ortalamaları sırasıyla 60,65±16,89; 36,15±16,56 ve 18,14±4,75 olarak saptanmıştır. Yaşam doyumunun algılanan sosyal destekle pozitif, bakım verme yüküyle ise negatif yönde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca medeni durum, algılanan gelir düzeyi, fiziksel hastalık öyküsü, sosyal destek ve bakım yükünün yaşam doyumunun anlamlı yordayıcıları olduğu ve kurulan modelin yaşam doyumundaki varyansın yaklaşık %71'ini açıkladığı saptanmıştır. Bu doğrultuda, psikiyatri hastalarının bakım vericilerinin yaşam doyumunun artırılmasında algılanan sosyal desteğin güçlendirilmesi ve bakım verme yükünün azaltılmasının etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between perceived social support, caregiver burden, and life satisfaction among caregivers of psychiatric patients. The population consisted of the primary caregivers of psychiatric patients who presented to the psychiatry outpatient clinics of Marmara University Pendik Training and Research Hospital between March and September 2025. The sample comprised 232 caregivers who met the inclusion criteria. Data were collected using a Personal Information Form, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, the Caregiver Burden Scale, and the Life Satisfaction Scale. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used in the data analysis. The mean scores for perceived social support, caregiver burden, and life satisfaction were 60.65±16.89, 36.15±16.56, and 18.14±4.75, respectively. Life satisfaction was found to be positively associated with perceived social support and negatively associated with caregiver burden. In addition, marital status, perceived income level, history of physical illness, social support, and caregiver burden were identified as significant predictors of life satisfaction, and the model explained approximately 71% of the variance in life satisfaction. In this regard, strengthening perceived social support and reducing caregiver burden may be considered effective for enhancing life satisfaction among caregivers of psychiatric patients.