The relevance of the UN sustainable development goals to marketing strategies of exporting firms
BM sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin ihracatçı firmaların pazarlama stratejileri açısından önemi
- Tez No: 1000326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLAYDA İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin başarılması yolunda ilerleme kaydedilmesinde çok sayıda paydaşın katkısı önemlidir ve şirketler Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'na (BM SKH) ulaşmada kritik bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, şirketler için BM SKH'lerini uygulamaya koymak zorlu bir görev olduğundan, iş uygulamaları genelinde etki düzeylerine göre BM SKH'lerine öncelik vermeleri daha iyidir. Bu bağlamda, keşifsel nitel bir yaklaşımla, bu çalışma ihracatçı şirketlerin BM SKH'lerini uluslararası pazarlama stratejilerine ne ölçüde entegre ettiklerini anlamayı amaçlamaktadır. Bu araştırma amacıyla, Türk ihracatçı şirketlerinin üst ve orta düzey yöneticileriyle 11 yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Toplanan nitel veriler içerik analizine tabi tutulmuş ve bulgular, BM SKH'lerine dayalı uluslararası pazarlama stratejisinin itici güçleri, uygulamaları ve sonuçları açısından yorumlanmıştır. Bu çalışma, ihracatçı şirketlerin yurtdışı pazarlarda pazarlama stratejilerini geliştirirken ve uygularken BM SKH'lerini neden ve nasıl dikkate aldıklarına dair değerli ve yeni bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The contribution of multiple stakeholders is significant for making progress towards the achievement of the Sustainable Development Agenda, and companies play a critical role in achieving the United Nations Sustainable Development Goals (UN SDGs). However, since it has been a challenging task for companies to operationalize the UN SDGs, it is better for them to prioritize the UN SDGs based on their level of impact throughout their business practices. In that vein, from an exploratory qualitative approach, this study aims to understand the extent to which exporting companies integrate the UN SDGs with their international marketing strategies. For this research purpose, 11 semistructured interviews were conducted with senior and mid-level managers of Turkish exporting companies. The qualitative data collected were subjected to content analysis, and the findings were interpreted in terms of the drivers, practices, and outcomes of the UN SDGs-based international marketing strategy. This study provides valuable and novel insights into why and how exporting companies consider the UN SDGs when developing and implementing their marketing strategies in overseas markets.