Teslime bağlı taşınır rehninin eşya ve alacak bakımından kapsamı
The scope of the possessory pledge of movables in terms of the encumbered property and the secured claim
  1. Tez No: 1000363
  2. Yazar: YUSUF GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERKAN ERGÜNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Teslime bağlı taşınır rehni, bir alacağın teminat altına alınması amacıyla, rehin konusu taşınırın zilyetliğinin rehin alacaklısına veya üçüncü kişiye devri suretiyle kurulan sınırlı aynî bir haktır. Teslime bağlı taşınır rehninde, rehnin kapsamına hangi unsurların dâhil olduğunun belirlenmesi hem eşya hem de alacak yönünden önem arz etmektedir. Eşya bakımından kapsam, rehin konusunu oluşturan asıl şeyin yanında, onun bütünleyici parçaları, eklentileri, doğal ürünleri ve kaim değeri bakımından ele alınır. TMK m. 947, yalnızca doğal ürünleri kapsama dâhil ederken hukukî ürünlere yer vermemektedir. Ancak hükmün emredici nitelikte olmaması nedeniyle, tarafların aksini kararlaştırmak suretiyle hukukî ürünleri de rehnin kapsamına dâhil etmeleri mümkündür. Alacak bakımından kapsam, TMK m. 946 çerçevesinde, teminat altına alınan asıl alacakla birlikte sözleşme faizlerini, takip giderlerini ve gecikme faizini kapsar. Bunun dışında, ifayla birlikte istenebilecek ceza koşulu, tazminat alacağı ve rehinli taşınırın korunması için yapılan zorunlu masraflar, rehnin teminat fonksiyonu ve tarafların iradesi dikkate alınarak güvence kapsamına alınabilir. Bu değerlendirme yapılırken, rehin hakkının fer'i nitelikte olması da göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The possessory pledge of movables is a limited real right established to secure a claim by transferring possession of the pledged movable to the pledgee or to a third party. Determining which elements fall within the scope of the pledge is significant both in terms of the encumbered property and the secured claim. In terms of the property, the scope of the pledge is examined with respect to the principal thing, its component parts, accessories, natural fruits, and the value of any substitute. Article 947 of the Turkish Civil Code includes only natural fruits within the scope and does not extend to civil fruits. Since the provision is not mandatory, the parties may agree to include civil fruits within the scope of the pledge. In terms of the secured claim, the scope of the pledge is determined in accordance with Article 946 of the Turkish Civil Code, which covers the principal debt together with contractual interest, enforcement costs, and default interest. In addition, a contractual penalty claimable together with performance, indemnity claims, and necessary expenses incurred for the preservation of the pledged movable may also be included within the scope of the security, taking into account the security function of the pledge and the intention of the parties. In this assessment, the accessory nature of the pledge must also be considered.