Mimetic desire and bandwagon effect in Dolly Alderton's Ghosts and Monica Heisey's Really Good, Actually
Dolly Alderton'ın Hayaletler ve Monica Heisey'nin Really Good, Actually romanlarında mimetik arzu ve bandwagon etkisi
  1. Tez No: 1000389
  2. Yazar: SELİN ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Monica Heisey'nin Really Good, Actually (2023) ve Dolly Alderton'ın Ghosts (2021) adlı edebi eserlerinde çağdaş kadınlık ve toplumsal beklentilerin temsillerini, bandwagon etkisi ve René Girard'ın mimetik arzu teorisinden oluşan teorik çerçeve üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Her iki roman da, edebi eleştirilerde genellikle önemsiz ve formüle dayalı olmakla eleştirilen bir tür olan chick lit'in örnekleri olarak ele alınabilir. Bu çalışma için seçilen chick lit romanları, içinde yaşadıkları toplumla ilişkili olarak kişisel yaşamlarına dair içgörüler sunan çağdaş kadınların temsillerine yer vermektedir. Bu tez, kadın karakterlerin diğer bireyler ve içinde yaşadıkları toplum tarafından şekillendirilen arzularına ve eylemlerine odaklanmaktadır. Chick lit romanlarının toplumdaki yaygın kültürel eğilimleri genellikle eleştirse de, bu çalışma kurgusal karakterlerin arzu ve davranışlarının ardındaki motivasyonları inceleyerek, arzunun hem kişisel hem de toplumsal düzeylerde başkaları tarafından nasıl şekillendirildiğini ortaya koymalarına rağmen, kadın kahramanların popüler kültürdeki bu baskın eğilimlerle etkileşim kurma biçimleriyle bu eğilimleri pekiştirdiklerini göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the representations of contemporary womanhood and social expectations in Monica Heisey's Really Good, Actually (2023) and Dolly Alderton's Ghosts (2021) through the theoretical framework consisting of bandwagon effect and René Girard's mimetic desire. Both novels are examples of chick lit, a genre that is often criticized for being trivial and formulaic in literary criticism. The chick lit novels chosen for this study offer representations of contemporary women who offer insight about their personal lives in relation to society they live in. This thesis focuses on female characters' desires and actions which are shaped by other individuals and the society they live in. By examining the motivations behind fictional characters' desires and behaviors, this study aims to show despite chick lit novels criticize prevalent cultural trends in society by revealing how desire is shaped by others on both personal and societal levels, they also reinforce these trends by the way women protagonists engage with these dominant trends in popular culture.