Inclusion of rotating savings and credit associations as a form of savings-based finance in islamic finance ecosystem
İslami finans ekosistemine tasarruf tabanli bir finansal çözüm olarak gün uygulamalarinin (rotating savings and credit associations, rosca) dahil edilmesi
  1. Tez No: 1000390
  2. Yazar: S M RASHED JAHANGIR
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MEHMET BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Ekonomi, Finance, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
Özet
Türkçe'de gün olarak bilinen rotating savings and credit association (ROSCA) uygulamaları, bireylerin finansal kaynak temini için başvurduğu uzun geçmişi olan bir tasarruf biçimidir. MÖ 200'den beri, bu kavram dünya çapındaki toplulukların ihtiyaçları doğrultusunda gelişmiştir. Gelişim sürecini takiben, kavram, yirminci yüzyılın son on yılında Türkiye'de farklı bir isim ve doğa ile tanıtılmış ve tasarrufa finans (SBF) olarak adlandırılmıştır. Bu araştırma, önerilen modeller üzerinden ROSCA'nın İslami finans ekosistemi içine dahil edilmesini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bunun yanında araştırma, bireylerin İslami Finans Okuryazarlığı (IFL) seviyelerini doğru bir şekilde ölçmek için bir IFL ölçeği geliştirir. Ayrıca, finansal olarak savunmasız bireyleri yükselten ve ulusal düzeyde doğal afetlere çözüm sağlayan bir SBF-merkezli Zekat fonu yönetim modeli önermektedir. Bu çalışmada sunulan Mahr (mehir) modeli, kadınların özel finansal haklarını alma sürecini kolaylaştırıcı ve sonunda finansal olarak güçlenmelerini ve aile bağlarının güçlendirici bir katkı yapabilir. Son olarak bu çalışma, nano-girişimciliğe finansal destek sunan, böylece ekonomik büyümeyi artıran ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkıda bulunan sürdürülebilir bir finansman modeli önermektedir. Bu tezde önerilen finansal modeller, infak (harcama) ve ta'awun (karşılıklı yardımlaşma) kavramlarıyla işbirliği ve dayanışma kavramlarını merkeze alır.
Özet (Çeviri)
Rotating savings and credit association (ROSCA) is a century-old method of savings for the acquisition of indivisible durable goods by individuals. Since 200 BC, the concept has evolved in accordance with the needs and nature of communities around the world. Following the evolution process, the system debuted in Türkiye with a distinct name and nature in the last decade of the twentieth century, known as savings-based finance (SBF). This research aims to evaluate the inclusion of ROSCAs as a form of SBF in the Islamic financial ecosystem through various proposed models. The research develops an Islamic Financial Literacy (IFL) scale, which serves as a comprehensive tool to measure individuals' levels of IFL accurately. Additionally, it proposes an SBF-centric Zakat fund management model that uplifts financially vulnerable individuals and provides a solution for national-level natural hazards. The Mahr model presented in this study facilitates the process of granting women their exclusive financial rights, ultimately leading to their financial empowerment and strengthening of family bonds. Finally, the study proposes a sustainable financing model that offers financial support to nano-entrepreneurship, thus enhancing economic growth and contributing towards sustainable development goals. These proposed models are based on the concept of cooperation and collaboration with the notions of infaq (spending) and ta'awun (mutual assistance).