Evaluating therapeutic relationship from the perspective of client and therapist
Terapötik ilişkinin danışan ve terapist açısından incelenmesi
  1. Tez No: 1000402
  2. Yazar: MEHMET BORA GERİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNEVVER SELENGA GÜRMEN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Terapötik ittifak, değişim ve olumlu sonuçlar getiren terapinin en önemli unsurlarından biridir. Terapötik ittifaka ilişkin literatür çoğunlukla bireysel seanslar düşünülerek yapıldığından, çift terapisinde ittifak daha az araştırılmıştır. Bu çalışma, iki Türk üniversite kliniğinde yürütülen çift terapisinin başlangıç aşamasında terapötik ittifakın seyrini incelemiştir. Aile Terapisi İttifaklarını Gözlemleme Sistemi'nin (SOFTA-o) gözlemci versiyonu, bu iki klinikten gelen video kayıtlarını yorumlamak için bir ortam sağlamıştır. Çalışmada SOFTA'nın dört boyutu (Katılım, Duygusal Bağlantı, Güvenlik ve Paylaşılan Amaç Duygusu) odaklanmıştır. İncelenen rol ve seansın etkisiyle terapötik ilişkinin örüntüsünü anlamak için Genel Doğrusal Model kullanılmıştır. İki değişkenli korelasyonlar, danışan ve terapist boyutları olan Katılım ve Duygusal Bağlantı arasında ilişki gösterirken, Güvenlik boyutu daha zayıf örüntüler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The therapeutic alliance is among the most critical aspects of therapy, which brings about change and a positive outcome. The literature regarding therapeutic alliance is mainly focused on individual sessions; therefore, the alliance in couples therapy is investigated less in comparison. This study examined the trajectory of therapeutic alliance in the initial phase of couples therapy conducted in two Turkish university clinics. The observer version of the System for Observing Family Therapy Alliances (SOFTA-o) provided a medium for interpreting the video recordings from those two clinics. Four dimensions of SOFTA (Engagement, Emotional Connection, Safety, and Shared Sense of Purpose) were focused on in the study. A General Linear Model was used to understand the pattern of the therapeutic relationship with the effect of role and session being investigated. Bivariate correlations showed associations between client and therapist dimensions of Engagement and Emotional Connection, whereas the Safety dimension showed weaker patterns.