11-13 yaş kız atletlerde kızakla yapılan dirençli farklı sprint antrenmanlarının koşu performansına etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of sled-resistance sprint training on running performance in 11–13-year-old female athletes
- Tez No: 1000416
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KIZILET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 11–13 yaş kız atletlerde kızak kullanılarak uygulanan ağırlığı sabit ve ağırlığı azaltılan dirençli sprint antrenmanlarının koşu performansı üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, kontrol gruplu ön test–son test yarı deneysel modelde yürütülmüş olup, örneklemi İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı atletizm kulüplerinden gönüllü olarak katılan toplam 15 kız atletten oluşmaktadır. Sporcular; ağırlığı sabit grup (ASG), ağırlığı azaltılan grup (AAG) ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Sekiz hafta süren antrenman programı öncesinde ve sonrasında sporcuların adım uzunluğu, reaktif kuvvet indeksi, çeviklik, ivmelenme sürati ve maksimal sürat performansları değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde normal dağılım göstermeyen değişkenler için Friedman ve Kruskal–Wallis testleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları, özellikle ağırlığı azaltılan dirençli sprint antrenmanlarının adım uzunluğu değişkeni üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir gelişim sağladığını göstermiştir (p<0,05). Diğer performans parametrelerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmamakla birlikte, ağırlığı azaltılan grupta ivmelenme sürati, reaktif kuvvet indeksi ve maksimal sürat değişkenlerinde olumlu gelişim eğilimleri gözlenmiştir. Kontrol grubunda ise ölçüm değişkenlerinde anlamlı bir değişim tespit edilmemiştir. Elde edilen bulgular, gelişim çağındaki kız atletlerde sprint mekaniğini bozmadan uygulanan değişken dirençli kızak antrenmanlarının, özellikle adım uzunluğunun geliştirilmesinde etkili bir antrenman yöntemi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, ağırlığı azaltılan dirençli sprint antrenmanlarının genç sporcuların koşu performansının geliştirilmesinde güvenli ve uygulanabilir bir yöntem olarak antrenman programlarına dâhil edilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of resistance sprint training with fixed weight and reduced weight applied using sleds on running performance in female athletes aged 11–13. The study was conducted using a pre-test–post-test quasi-experimental design with a control group. The sample consisted of 15 female athletes who volunteered from athletics clubs affiliated with the Istanbul Provincial Directorate of Youth and Sports. The athletes were divided into three groups: the constant weight group (CWG), the reduced weight group (RWG), and the control group. The athletes' stride length, reactive strength index, agility, acceleration speed, and maximal speed performance were evaluated before and after the eight-week training program. Friedman and Kruskal–Wallis tests were used to analyze the data for variables that did not show a normal distribution. The research findings showed that resistance sprint training with reduced weight, in particular, produced a statistically significant improvement in the stride length variable (p<0.05). Although no statistically significant differences were found between the groups in other performance parameters, positive development trends were observed in the acceleration rate, reactive strength index, and maximum speed variables in the reduced-weight group. No significant changes were detected in the measurement variables in the control group.The findings reveal that variable resistance sled training applied without compromising sprint mechanics in female athletes during their developmental stage is an effective training method, particularly for improving stride length. In this context, it was concluded that reduced-weight resistance sprint training can be safely and effectively incorporated into training programs as a method for improving running performance in young athletes.