Sürücüsüz ağır araçların sinyalize kavşak performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of autonomous heavy vehicles at signalized intersections
- Tez No: 982150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA PELİN ÇALIŞKANELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
Özet
Günümüzde şehir içi ulaşım sistemlerinde artan araç yoğunluğu trafik akımını olumsuz etkilemektedir ve özellikle sinyalize kavşaklarda bu etkiler daha da artmaktadır. Ağır araç kaynaklı sorunların azaltılmasında otonom araçlar etkili olabilmektedir. Bu tez çalışmasında, sürücüsüz ağır araçların sinyalize kavşaklardaki etkileri incelenmiş, çeşitli senaryolarla trafik simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Çalışmada İzmir'de yer alan üç farklı sinyalize kavşak SUMO (Simulation of Urban Mobility) ortamında modellenmiştir. Simülasyonlarda %0, %10, %20 ve %30 oranlarında ağır araç kompozisyonları ve %0'dan %100'e kadar artan sürücüsüz ağır araç penetrasyon oranları kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca %0, %4 ve %8 eğim değerlerinin trafik akımı üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Ortalama gecikme ve takip aralıklarına bağlı eşdeğer otomobil birimi (EOB) değerleri bu iki yönteme göre hesaplanmıştır. Tüm kavşaklar için genel bir değerlendirme yapıldığında mevcut durum için hesaplanan takip aralığına bağlı EOB değerleri, %0 otonom ağır araç penetrasyon oranında 2,20-2,65 arasında değişirken, %100 otonom penetrasyon oranında bu aralık 1,62-1,74 seviyelerine gerilemiştir. Gecikme yöntemine göre hesaplanan EOB değerleri incelendiğinde, %0 otonom ağır araç penetrasyonu durumunda değerler 1,31-2,24 arasında değişmekteyken %100 otonom penetrasyon oranında ise 1,04-1,57 aralığında olduğu görülmüştür. Bulgular, sürücüsüz ağır araçların daha kısa reaksiyon süreleri ve kararlı sürüş profilleri sayesinde sinyalize kavşaklarda trafik akımı üzerinde iyileştirici etkiler oluşturduğunu ve EOB katsayılarını düşürdüğünü ortaya koymuştur. Özellikle eğimli yol kesimlerinde otonom ağır araçların sistemde yer alması, insan sürücülü ağır araçlara kıyasla emisyon değerlerinde düşüş sağlamaktadır. Bu tezin, literatürde eksikliği hissedilen otonom ağır araçların sinyalize kavşaklar üzerindeki etkilerini ortaya koyarak karar vericilere yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's urban transportation systems, increasing vehicle density negatively affects traffic flow, and these effects are particularly amplified at signalized intersections. Autonomous vehicles can be effective in reducing problems caused by heavy vehicles. In this thesis study, the effects of driverless heavy vehicles at signalized intersections were examined, and traffic simulations were carried out under various scenarios. In the study, three different signalized intersections located in İzmir were modeled in the SUMO (Simulation of Urban Mobility) environment. In the simulations, analyses were conducted using heavy vehicle compositions of 0%, 10%, 20%, and 30% and increasing driverless heavy vehicle penetration rates ranging from 0% to 100%. In addition, the effect of slope values of 0%, 4%, and 8% on traffic flow was evaluated. Equivalent Passenger Car Unit (EPCU) values based on average delay and headway were calculated according to these two methods. When a general evaluation is made for all intersections, the EPCU values based on headway calculated for the current situation range between 2.20 and 2.65 at 0% autonomous heavy vehicle penetration rate, while this range decreases to 1.62–1.74 at 100% autonomous penetration rate. When EPCU values calculated based on the delay method are examined, the values range between 1.31 and 2.24 at 0% autonomous heavy vehicle penetration, whereas they range between 1.04 and 1.57 at 100% autonomous penetration rate. The findings revealed that driverless heavy vehicles have an improving effect on traffic flow at signalized intersections due to shorter reaction times and stable driving profiles, and reduce EPCU coefficients. Especially in sloped road segments, the inclusion of autonomous heavy vehicles in the system results in reduced emission values compared to human-driven heavy vehicles. This thesis is expected to guide decision-makers by revealing the effects of autonomous heavy vehicles on signalized intersections, which is a gap in the current literature.