Elâzığ yöresi vasküler bitkileri üzerinde tespit edilen külleme mantarlarının taksonomik olarak değerlendirilmesi
Taxonomic evaluation of powdery mildew fungi detected on vascular plants of Elazig region
  1. Tez No: 1000534
  2. Yazar: ALİ KANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞANLI KABAKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bitki çeşitliliği ve endemik tür sayısı açısından oldukça zengin olan ülkemizde en zengin bölgelerden biri de Elâzığ yöresidir. Bu tez araştırması ile Elâzığ yöresinde bulunan vasküler bitkiler üzerindeki külleme mantarlarının tür içeriğini ortaya koymak, orijinal kaynaklar ve literatür bilgilerine dayanarak mikromantarların konakçıları ile karşılıklı ilişkileri, ekolojisi ve yayılmaları hakkında bir sonuca varmak amaçlanmıştır. Tez çalışması kapsamında 2024-2025 yılları arasında Elâzığ yöresindeki vasküler bitkilerin çeşitli vejetasyon dönemlerinde periyodik arazi yapılmış ve 96 farklı lokaliteden, üzerinde külleme bulunan 128 bitki örneği toplanmıştır. Vasküler bitkilerin adlandırılması sonucunda üzerinde külleme bulunan 37 familyaya dahil 69 cins ve 72 bitki türü tespit edilmiştir. Konukçu bitkilerin üzerinde toplam 50 külleme türü tespit edilmiştir. Külleme türleri 7 farklı cinste yer almaktadır ve bu cinslerin içerdikleri külleme tür sayısı sırasıyla Erysiphe (16), Phyllactinia (11), Golovinomyces (10), Leveillula (6), Podosphaera (5), Blumeria (1) ve Sawadaea (1) olarak belirlenmiştir. Tez çalışmamız kapsamında tespit ettiğimiz külleme türlerinden 4 tanesi Türkiye için yeni kayıttır. Tez çalışmamız ile Elâzığ bölgesindeki külleme mantarlarına yönelik olarak, bu alanda ilk defa geniş kapsamlı ve detaylı bir taksonomik araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, bölgedeki türlerinin sınıflandırılması, türlerin tanımlanması ve çeşitliliklerinin anlaşılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkiye, a country rich in plant diversity and endemic species, boasts one of its richest regions in Elâzığ. This thesis aims to determine the species content of powdery mildew fungi on vascular plants in the Elâzığ region and to reach a conclusion about the reciprocal relationships, ecology, and distribution of microfungi with their hosts, based on original sources and literature information. As part of this thesis, periodic field surveys were conducted in the Elâzığ region between 2024 and 2025 during various vegetation periods, and 128 plant specimens with powdery mildew were collected from 96 different localities. As a result of naming the vascular plants, 69 genera and 72 plant species belonging to 37 families with powdery mildew were identified. A total of 50 powdery mildew species were detected on the host plants. Powdery mildew species are found in 7 different genera, and the number of powdery mildew species in these genera is determined as Erysiphe (16), Phyllactinia (11), Golovinomyces (10), Leveillula (6), Podosphaera (5), Blumeria (1) and Sawadaea (1). Four of the powdery mildew species we identified in our thesis study are new records for Turkiye. With our thesis study, a comprehensive and detailed taxonomic research on powdery mildew fungi in the Elâzığ region has been carried out for the first time in this field. This study will contribute to the classification of species in the region, the identification of species and the understanding of their diversity.