Yoğun bakım hastalarından izole edilmiş karbapenem dirençli Acinetobacter baumannii suşlarında eravasiklin direncinin araştırılması
Investigation of eravacycline resistance in carbapenem-resistant acinetobacter baumannii strains isolated from intensive care unit patients
  1. Tez No: 1000536
  2. Yazar: PEGAH EFTEKHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ALTAY KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Acinetobacter baumannii ciddi hastane enfeksiyonlarına neden olabilen gram negatif patojenlerden biridir. Klinik A. baumannii suşlarının büyük bir kısmı çoklu ilaca dirençlidir ve yaygın antimikrobiyal direnç nedeniyle klinisyenler için önemli bir endişe kaynağı haline gelmiştir. Sıklıkla hastanede yatan hastalarda pnömoni, yara yeri enfeksiyonu, üriner sistem enfeksiyonu, bakteremi ve menenjit gibi enfeksiyonlara neden olmaktadır. A. baumannii, antimikrobiyal direnç özellikleri edinme konusunda yüksek kapasiteye sahip olağanüstü bir genetik esnekliğe sahiptir. A. baumannii'de karbapenemaz grupları içindeki OXA, NDM, VIM, IMP ve KPC enzimleri bulunmaktadır. Karbapeneme dirençli A. baumannii (KDAB) izolatlarına karşı kolistin, tigesiklin, seftazidim–avibaktam kullanılmaktadır. Bu antibiyotiklere karşı direnç gelişimi rapor edilmektedir. Eravasiklin, geniş spektrumlu beta laktamaz ve karbapenem dirençli Enterobacteriaceae'yi ve OX'yi tedavi etmek için güçlü bir yeni tedavi seçeneğidir. Bu çalışmada yoğun bakım hastalarından izole edilmiş KDAB suşlarında eravasiklin direncinin araştırılması amaçlanmıştır. Böylece her geçen gün direnç oranları artmakta olan KDAB enfeksiyonları için alternatif bir tedavi seçeneği değerlendirilebilecektir. Bu amaçla 52 KDAB izolatı seçilmiştir. Eravasiklin MİK değerlerini belirlemek için gradient difüzyon yöntemi kullanılmıştır. Karbapenem direncinin genotipik olarak araştırılması amacıyla, izolatlarda blaOXA-23, blaOXA-24, blaOXA-58 ve blaOXA-51 genlerinin varlığı polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile incelenmiştir. Tüm izolatların levofloksasin, imipenem, meropenem ve gentamisine karşı dirençli olduğu ve ayrıca izolatların %19,23'ünde kolistin direnci, %88.46'sında tigesiklin direnci ve %94.23'ünde amikasin direnci olduğu ve %96.2'sinin biyofilm oluşturan suşlar olduğu bilinmektedir. İncelenen 52 klinik A. baumannii suşuna karşı belirlenen MİK değerleri aralığı 0.19-3 μg/ml olarak belirlenmiştir. Eravasiklinin MİK₅₀ değeri 0.5 µg/mL, MİK₉₀ değeri ise 1 µg/mL olarak saptanmıştır. Eravasiklinin A. baumannii için CLSI, EUCAST ve FDA'de belirtilmiş bir sınır değeri olmadığı için literatürlerde kullanılmış sınır değerleri referans alınmıştır. Sınır değerleri ≤0.5 mg/L duyarlı, >0.5 mg/L dirençli kabul edildiğinde, 26 izolatın MİK değeri 0,5'in üzerindedir; yani izolatların %50'si dirençli, %50'si duyarlı olarak değerlendirilmektedir. Sınır değerleri ≤2 mg/L duyarlı, 3-4 mg/L orta duyarlı, ≥8 mg/L dirençli olarak kabul edildiğinde ise, izolatların 2'si (%3,85) orta duyarlı, 50'si (%96,15) duyarlı olarak sınıflandırılmıştır. Direnç genleri incelendiğinde ise; izolatların %75'inde OXA-23, %19'unda OXA-24 pozitifliği olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışmada KDAB izolatlarına karşı eravasiklinin in vitro etkinliği değerlendirilmiş ve diğer antibiyotiklerle karşılaştırıldığında oldukça duyarlı olduğu görülmüştür. Özellikle kolistin ve tigesiklin gibi antibiyotiklere dirençli ve hatta biyofilm oluşturabilen suşlarda bile eravasiklin iyi bir etkinlik göstermiştir. Bu nedenle, eravasiklin ülkemizde KDAB enfeksiyonlarının tedavisinde değerlendirilebilecek bir seçenektir.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter baumannii is one of the gram-negative pathogens capable of causing severe nosocomial infections. A vast majority of clinical A. baumannii strains are multidrug-resistant, posing a significant concern for clinicians due to widespread antimicrobial resistance. It frequently causes infections such as pneumonia, surgical site infections, urinary tract infections, bacteremia, and meningitis in hospitalized patients. A. baumannii possesses extraordinary genetic flexibility with a high capacity to acquire antimicrobial resistance characteristics. Among the carbapenemase groups in A. baumannii, enzymes such as OXA, NDM, VIM, IMP, and KPC are present. Colistin, tigecycline, and ceftazidime-avibactam are utilized against Infections caused by carbapenem-resistant A. baumannii (CRAB). However, the development of resistance to these antibiotics has been reported. Eravacycline is a potent new therapeutic option for treating infections caused by extended-spectrum beta-lactamase producing and carbapenem-resistant Enterobacteriaceae as well as CRAB. This study aimed to investigate eravacycline resistance in CRAB strains isolated from intensive care unit patients. Thus, an alternative treatment option for CRAB infections, which show increasing resistance rates daily, could be evaluated. For this purpose, 52 CRAB isolates were selected. The gradient diffusion method was used to determine the eravacycline MIC values. To evaluate carbapenem resistance, the presence of blaOXA-23, blaOXA-24, blaOXA-58, and blaOXA-51 genes in the isolates was examined using the polimerase chain reaction method. It was known that all isolates were resistant to levofloxacin, imipenem, meropenem, and gentamicin. Additionally, 19.23% of the isolates showed resistance to colistin, 88.46% to tigecycline, and 94.23% to amikacin, while 96.2% were identified as biofilm-forming strains. In the current study, the MIC range determined for the 52 clinical A. baumannii strains was 0.19–3 μg/ml. The MIC50 and MIC90 values for eravacycline were found to be 0.5 µg/mL and 1 µg/mL, respectively. Since there is no breakpoint value specified for A. baumannii by CLSI, EUCAST, or FDA, breakpoint values used in the literature were taken as reference. When the breakpoints were accepted as ≤0.5 mg/L for susceptible and >0.5 mg/L for resistant, 26 isolates had MIC values above 0.5; meaning 50% of the isolates were evaluated as resistant and 50% as susceptible. However, when the breakpoints were accepted as ≤2 mg/L for susceptible, 3-4 mg/L for intermediate, and ≥8 mg/L for resistant, 2 isolates (3,85%) were classified as intermediate and 50 isolates (96,15%) as susceptible. Regarding resistance genes, OXA-23 positivity was observed in 75% of the isolates, and OXA-24 positivity in 19%. In conclusion, this study evaluated the in vitro efficacy of eravacycline against CRAB isolates and found it to be highly effective compared to other antibiotics. Eravacycline demonstrated good efficacy even against strains resistant to antibiotics such as colistin and tigecycline, and even those capable of biofilm formation. Therefore, eravacycline is a viable option to be considered for the treatment of CRAB infections in our country.