Selimpaşa ve çevresinin tarihi katmanları ve İstanbul'un iaşe sistemindeki rolü
The historical layers of Selimpasa and its vicinity and its role in provisioning of Istanbul
- Tez No: 1000537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE AR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İstanbul'un Silivri ilçesine bağlı Selimpaşa Mahallesi'nin çok katmanlı tarihsel geçmişini, kentsel varlığını ve gelişimini, mimari ve bölgesel analizler ile tarihsel araştırma yöntemlerini kullanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Tezin amacı, Selimpaşa'nın ve çevresinin İstanbul'un Trakya hinterlandında, imparatorluk başkentinin tarih boyunca iaşe sistemini sağlayan tarımsal üretim ve ticaret ağları içindeki rolünü tanımlamaktır. Bu bağlamda Selimpaşa, Silivri, Çatalca ve Büyükçekmece gibi yerleşimlerle birlikte değerlendirilmiş; arşiv belgeleri, haritalar, fotoğraflar ve akademik literatür kullanılan bir araştırma yöntemi izlenmiştir. Selimpaşa'da tarih öncesi dönemlere dayanan bir höyük yerleşimi olduğu yapılan kazı çalışmaları ile kanıtlanmıştır. Bizans İmaparatorluğu döneminde Epivates adıyla varlığını sürdürmüş bir kıyı yerleşimi olarak, 10. yüzyılda Azize Paraskevi'nin yaşamıyla dini bir merkez kimliği kazanmış ve 14. yüzyılda Alexios Apokaukos'a ait kale ve kule yapılarıyla stratejik ve savunma hattında bir konum edinmiştir. 1452 yılında Osmanlı hakimiyetine giren yerleşim, fetihten sonra Bigados adı ile Osmanlı belgelerinde yer almıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Selimpaşa, tarım, balıkçılık ve bağcılığa dayalı ekonomik yapısıyla İstanbul'un iaşe sistemine katkı sağlayan kırsal bir üretim merkezi olarak işlev görmüştür. Gümrük kanunnameleri ve arşiv belgeleri, yerleşimin Marmara kıyı ticaret ağları içinde yer aldığını ve tarımsal ürünlerin başkente tedariğinde rol oynadığını göstermektedir. Köy, deniz ulaşımına uygun kıyı yapısı sayesinde küçük teknelerle ticaretin yapıldığı bir pazar kasabası olmuş ve bir han yapısının varlığıyla da karayolu ticareti için önemli bir lojistik ara durak işlevi görmüştür. Bigados halkının ürettiği şaraplar İstanbul ile birlikte aynı zamanda Fransa'ya ihraç edilmiştir. Bu bilgiler ışığında, Selimpaşa'nın iaşe sistemi içinde, Silivri'nin tahıl sevkiyatını destekleyen ve bağcılık ile ürün çeşitliliğini artıran küçük ölçekli ve tamamlayıcı bir orta ölçekli yerleşim olduğunu ortaya koymaktadır. Cumhuriyet dönemiyle 1924 nüfus mübadelesiyle Rum halkının ayrılması ve yerlerine Selanik, Drama ve Kavala'dan gelen Türk nüfusun yerleştirilmesiyle Selimpaşa'nın toplumsal ve kültürel yapısı köklü biçimde değişime uğramıştır. Bigados adı Selimpaşa olarak değiştirilmiş ve kilise, okul ve ticari yapılar işlev dönüşümüne uğramıştır. Yerleşen Türk halkının bağcılık bilgisinin sınırlı olması nedeniyle yüzyıllardır süren şarapçılık geleneği kaybolmuş, var olan bağlar tarlaya dönüştürülmüştür. Günümüzde bu alanlarda özellikle bamya ve kavun yetiştiriciliği öne çıkmakta ve kıyı boyunca artan yazlık konutlarla birlikte sezonluk turizmden de gelir sağlanmaktadır. Günümüzde Selimpaşa, sahip olduğu kentsel sit alanı, kalan eğitim ve dini yapı kalıntıları, çeşmeler, şaraphane izleri ve kıyı yerleşimi karakteriyle tarihsel sürekliliğin izlerini taşıyan önemli bir yerleşim olarak varlığını sürdürmektedir. Sonuç olarak çalışma, Selimpaşa'nın tarihsel sürekliliğini, çok katmanlı kültürel mirasını ve çevresi ile birlikte İstanbul hinterlandındaki iaşe sisteminde rolünü bütüncül bir perspektifle ele alarak, kendi gibi küçük ve orta ölçekli yerleşimlerin başkentle kurduğu ekonomik ve mekansal ilişkileri anlamaya katkı sağlamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the historical development, spatial identity, and architectural heritage of Selimpaşa, a coastal settlement located in the Silivri district of Istanbul, within the broader geographical and economic context of Istanbul's Thracian hinterland. The primary aim of the research is to analyse Selimpaşa's role in the regional networks that supported the imperial capital through agricultural production, trade, and logistical connections during the Byzantine and Ottoman periods, as well as to trace the continuity and transformation of its urban and social structure over time. The study aimed to integrate historical research, spatial and architectural analysis, archival documentation, cartographic materials, and photographic evidence. Selimpaşa possesses a multilayered settlement history that extends from prehistoric times to the present. Archaeological findings indicate continuous human occupation from the Neolithic and Chalcolithic periods through the Early Bronze Age, demonstrating the long-term significance of the site within the Thracian region. During antiquity and the Byzantine period, the settlement was known as Epivates (Epibatai) and functioned as an important coastal community within the hinterland of Constantinople. Historical sources, including hagiographic narratives and Byzantine chronicles, associate Epivates with prominent religious figures such as Saint Paraskevi and document its involvement in political and military events, particularly during the late Byzantine period. The presence of fortifications, elite residences of high ranked military officer Alexios Apokaukos, and religious structures indicates its strategic and symbolic importance within the regional defensive and administrative system. Following the Ottoman conquest, the settlement came under Ottoman rule and was known as Bigados. Ottoman administrative records, legal documents, and customs regulations demonstrate that Bigados was integrated into the imperial economic and administrative framework, particularly within the maritime and coastal trade networks of the Marmara region. The village's economy was primarily based on agriculture, fishing, and viticulture, which formed the backbone of its contribution to the supply networks that sustained Istanbul. Agricultural production in the surrounding hinterland was transported to the capital via both maritime and land routes, highlighting the role of small and medium-sized coastal settlements in supporting the metropolitan economy. Selimpaşa, in this context, functioned as a peripheral yet essential node within these regional networks. During the nineteenth century, Selimpaşa (Bigados) experienced significant social, institutional, and spatial transformations, particularly under the influence of its Greek population. The expansion of religious and educational institutions during this period reflects both the Tanzimat reforms and broader modernization processes within the Ottoman Empire. The establishment of the Arhigenya Schools and associated facilities, funded by Sarandi Arhiyeni and his family foundation, transformed Selimpaşa into a regional center of education and culture for the Greek community of Thrace. Multiple churches, schools, and communal buildings were constructed, contributing to the formation of a distinct urban fabric characterized by monumental religious architecture and educational complexes. These structures represent a significant component of Selimpaşa's architectural heritage and illustrate the interaction between local communities and imperial reforms. The study also examines administrative and demographic changes over time. Throughout the Ottoman period, Selimpaşa's administrative affiliation shifted between Silivri, Büyükçekmece, and Çatalca, reflecting broader provincial reforms and administrative restructuring. Population records and archival documents indicate fluctuations in population size and ethnic composition, particularly during the late Ottoman period. These changes are interpreted in relation to political, economic, and social dynamics in the region, including migration patterns, economic opportunities, and administrative reforms. A major turning point in Selimpaşa's history occurred with the population exchange between Greece and Turkey following the establishment of the Republic of Turkey in 1923. As part of the compulsory population exchange by Treaty of Lausenne, the Greek Orthodox population of Bigados was relocated to Greece, in particular to Neoi Epivates in Thessaloniki formerly known as Bahtçeçiftlik, while Muslim Turkish populations from Greece were resettled in the area. This process led to a profound transformation in the demographic, cultural, and spatial structure of the settlement. The village was renamed Selimpaşa, and many religious and educational buildings lost their original functions, were abandoned, or were repurposed for new uses. The population exchange represents a critical rupture in Selimpaşa's historical continuity, reshaping its social identity and built environment. The architectural heritage of Selimpaşa constitutes a central focus of the research. The study documents a range of religious, educational, and infrastructural structures, including churches, schools, fountains, and industrial buildings such as wineries. Among these, the Church of Saint Georgios is a prominent surviving structure that was later converted into a mosque, illustrating the adaptive reuse of religious architecture in the post-exchange period. Other significant structures, such as the Church of Saint Paraskevi and the Arhigenya School complex, are analyzed in terms of their architectural features, historical significance, and current state of preservation or loss. Water infrastructure, including monumental fountains, is also examined as an important element of local urban development and public architecture. The research situates Selimpaşa within the broader geographical and historical context of the Thracian region and Istanbul's hinterland. Neighboring settlements such as Silivri, Çatalca, and Büyükçekmece are analyzed as interconnected nodes within a regional network that supported the capital. The historical development of Silivri (ancient Selymbria) is traced from its foundation by Megarian colonists through the Byzantine and Ottoman periods, emphasizing its strategic location, defensive structures, and administrative transformations. Similarly, Çatalca's role as an agricultural and administrative center, as well as its shifting political status between Byzantine and Ottoman control, is examined. These regional analyses provide a framework for understanding Selimpaşa's position within the spatial and economic hierarchy of the hinterland. The concept of urban and imperial provisioning forms a key analytical framework in this research. The study explores how agricultural production, trade routes, administrative mechanisms, and transportation networks functioned together to ensure the continuous supply of goods to Istanbul. Selimpaşa is interpreted as a peripheral yet integral component of these provisioning networks, contributing agricultural products and participating in regional trade systems facilitated by both maritime routes. By looking at Ottoman archival documents, traveler accounts, and historical maps, the research aimed to reconstruct these networks and demonstrate the continuity and transformation of economic structures from the Byzantine to the Ottoman period. Methodologically, the study combines historical research with spatial and architectural analysis. Archival sources, including Ottoman administrative records, population registers, and legal texts, are complemented by secondary literature, archaeological reports, historical maps, and photographic documentation. Comparative analysis of historical and contemporary maps and images is employed to trace changes in settlement patterns, urban morphology, and architectural fabric. This interdisciplinary approach allows for a comprehensive understanding of Selimpaşa's historical trajectory and its role within regional and imperial systems. In conclusion, this research provides a multidimensional analysis of Selimpaşa as a historically layered settlement within the Thracian hinterland of Istanbul. By examining its archaeological origins, Byzantine and Ottoman history, demographic transformations, architectural heritage, and role within regional provisioning networks, the study contributes to a broader understanding of coastal settlements and urban relations in the history of Istanbul. Selimpaşa is presented not merely as a peripheral locality but as an active participant in the economic, social, and spatial systems that sustained the imperial capital across centuries. The findings show the importance of small and medium-sized settlements in shaping regional historical processes and emphasize the need for further research and conservation efforts to preserve Selimpaşa's cultural and architectural heritage.