Genel müzik eğitiminde yeni müziğin yeri ve önemi (Gazi Çiftliği Lisesi örneği)
The Pasition and the importance of the 20 th century music in the education of general music (an example Gazi Çiftliği School)
  1. Tez No: 100055
  2. Yazar: HÜLYA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu araştırma, sanat eğitiminin bir dalı olan müzik eğitiminde çağın genel müzik eğitimine ulaşılmasında, küçük ama önemli bir ayrıntı olan yeni müziğin, genel müzik eğitiminde, dinleme eğitiminde yer almasının gerekliliği ve öneminin açığa çı karılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Genel lise II. sınıfları ile yapılan araştırma ile bu yaştaki gençlerin; yeni müzik ten etkilenebilecekleri, dinleme esnasında duyuşsal, devinişsel tepkiler verebilecekleri, bildikleri, dinledikleri müzik kavramını sorgulayabilecekleri, yeni müziği dinlerken müziği“varlık etkisi”ile dinlemeden uzaklaşıp“nitelik etkisi”ile dinleme davranışı gösterebilecekleri gibi, yeni müziğin gençler üzerindeki etkileri açığa çıkarılmıştır. Araştırma Lise II. sınıf seçmeli müzik dersi alan 40 öğrenci ile gerçekleştirilmiş tir. 40 kişilik denek grubuyla 2 haftalık bir çalışma yapılmıştır. İlk hafta 40 + 40 (80 dk), 20. yüzyılın kısa tarihi, siyasal, ekonomik, teknolojik, kültürel gelişimi, değişimi ile birlikte sanatlardaki değişime genel hatlarıyla değinil miştir. İkinci hafta yeni müzik dinletisi yapılarak, gözlem ve sormaca uygulanmıştır. Veriler, dinleti sırasında öğretmen gözlem formu ve dinleti sonrası öğrencilere uygulanan sormaca ile toplanmıştır. Araştırmanın başlıca sonuçları şöyledir. 140/- Çoğunlukla popüler müzik dinleyen bu yaştaki gençler yeniliklere açık ve öğrenmeye heveslidirler. Yeni müziği ilginç bulmuşlardır. 2- Yeni müziği ilk kez dinliyor olmalarına karşın alışıldık müzik dinleme tepki lerinden daha farklı duyuşsal ve devenişsel tepkiler göstermişlerdir. 3- Yeni müzik dinletisinden sonra bildikleri müzik kavramını sorgulamışlar, müzik hakkında yeni, özgün, yaratıcı tanımlar, yorumlar yapmışlardır. 4- Yeni müziği“varlık etkisi”ile dinleme davranışı göstermemişler, müziğin sessel öğelerini, yapısını ve verdiği mesajları almaya çalışarak“nitelik etki si”ile dinleme davranışı göstermişlerdir. 5- Yaşadıkları çağın seslerinden örülü, olay ve olgularından, etkilenen tekno lojinin olanaklarından yararlanan“yeni müzik”ten, gençler etkilenmişler dir. 141
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been made for the purpose of underlying the fact music, which is one of the branches of training of fine arts should be included in the general music training activities in the form of modern music, which seems to be a small but fundamental detail in attaining to the general training activities in the field of music and that the importance attached thereto should be clarified through his study. This study has been targeed on the second classes of the High School, which showed tha the young people of that age may be influenced by the modern music and when listening to such form of music, they may react both emotionally and behaviourally, and quastion the concept of music at such times that they rather concentrate on the“influence of the quality of music”not on the“influence of the musical composition ”. The study has been made wiht the participation of 40 students receiving music courses as selective lesson and attending to second class of the High School. The study lasted two weeks witht a group of subjects consisting of 40 people. In the first week, (40+40(80min.)) brief history of 20th century, political, economic, tevchnological and developments and the changes in fine arts were discussed. In the second week, musical pieces were listened and observations and questions were raised. Data have been collected through the teacher's observation forms and 142questionnaire applied on the students subsequent to listening phase. As a consequence of the study, he results are as follows: 1. The young people most of whom prefer popular music are eager to learn and are open minded. They found the modern music quite interesting. 2. Although they have listened the modern music for the firs time, they showed emotional and behavioural reactions which differ from those of the traditional method of music listening. 3. Subsequent to listening modern music they have questioned the concept of music and made new, distinctive and creative definitions of music. 4. The have not shown listening attitudes in the form of“existent influence”and listened the vocal elements of the music through he“quality wise effects”of the same by means of the messages of he music and iyts structural composition. 5. Young people are too much affected by the“modern music”which make use of the events and phenomenon and technological possibilities of the century fully woven with the comtemporary elements of the voice. 143