Yükseköğrenim görmek amacıyla Türk Cumhuriyetleri ile Türk akraba topluluklarından Türkiye'ye gelen öğrencilerin eğitim maliyeti ve yaşadıkları sorunlar
Education cost and problems of students that have come to Turkey for having their higher education from Turkish republics and Turkish parent societies
- Tez No: 100054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARATÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Türkiye'ye yükseköğrenim görmek amacıyla Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Topluluklarından gelen öğrencilerin eğitim maliyetini saptamak, öğrencilerin öğrenimleri sırasında karşılaştıkları sorunları belirlemek ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri geliştirmek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini; Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Topluluklarından gelerek 2000-2001 eğitim-öğretim yılında Ankara' daki devlet üniversitelerinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Tabakalı örnekleme tekniği kullanılarak, örnekleme 330 öğrencinin örnekleme alınması planlanmış ve geri dönen anketlerden 3 08 'i değerlendirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak bir anket formu (54 madde) kullanılmıştır. Anketin tüm boyutlarına (Sınıflamalı ölçek türü (evet-hayır ve çoktan seçmeli maddeler değerlendirmeye alınmamıştır) ilişkin iç tutarlık katsayısı, Cronbach Alpha değeri.78'dir. Bu değer, güvenirlik düzeyi için yeterli görülmüştür. İstatistiksel verilerin analizinde, frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (jc), standart sapma (ss), varyans analizi (F) değerleri ve Scheffe testi teknikleri kullanılmıştır. Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Topluluklarından gelen öğrencilerin sayısı yıllık ortalama % 35,5 oranında bir artış göstermiştir. Öğrencilere ödenen burs miktarları cari fiyatlara göre göreli olarak bir artış göstermesine karşın, sabit fiyatlara dönüştürüldüğünde gerçekte yıllık ortalama % 9.9 oranında bir azalma olmuştur. Araştırmanın sonuçlan şöyledir : 1. Üniversitelerin sundukları hizmetler; Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Topluluklarından gelen öğrenciler tarafından“orta”düzeyde yeterli bulunmuştur. 2. Öğrencilerin üniversitelerde barınma boyutuna ilişkin verdiği yanıtlar arasında üniversiteler değişkeni açısından anlamlı bir fark bulunmuştur. 3. Uyum boyutuna ilişkin Azerbaycan'dan ve Kazakistan'dan gelen öğrencilerin verdikleri yanıtlar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Uyum boyutuna ilişkin olarak, Türkmenistan ve Kazakistan'dan gelen öğrencilerin verdikleri yanıtlar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Uyum boyutuna ilişkin Gazi Üniversitesi ve ODTÜ'de öğrenim gören öğrencilerin verdikleri yanıtlar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. 4. Eğitim boyutuna ilişkin Azerbaycan ve Kırgızistan'dan gelen öğrencilerin verdikleri yanıtlar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Eğitim boyutuna ilişkin Kırgızistan ve Türkmenistan'dan gelen öğrencilerin verdikleri yanıtlar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Eğitim boyutuna ilişkin Kırgızistan ve Akraba Topluluklarından gelen öğrencilerin verdikleri yanıtlar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Eğitim boyutuna ilişkin Kazakistan ve Türkmenistan'dan gelen öğrencilerin verdikleri yanıtlar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Eğitim boyutuna ilişkin Gazi Üniversitesi ve ODTÜ'de öğrenim gören öğrencilerin verdikleri yanıtlar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. 5. Türk Cumhuriyetleri ve Türk Akraba Topluluklarından gelen öğrenci sayıları yıllık ortalama % 35.5 oranında bir artış göstermiştir. Bu artışta en büyük payı Türkmenistan'dan gelen öğrenciler oluşturmaktadır. 6. Öğrencilere ödenen burs miktarları göreli bir artış göstermesine karşın, gerçekte yıllık ortalama % 9.9 oranında bir azalmanın olduğu saptanmıştır. xııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, it was aimed to calculate the education costs of the students that have come to Turkey for having their higher education from Turkish Republics and Turkish Parent Societies, to identify the problems that they face during their education and to develop solution suggestions about these problems. The scope of the research is constituted of the students coming from Turkish Republics and Turkish Parent Societies and having their education in 2000-2001 annual training year in the state universities in Ankara. Using stratified sampling technique, 330 students were sampled and 308 of the surveys that came back were taken into consideration. In research as a data collecting instrument a questionnaire (54 items) was used. The cronbach alpha value, the interior consistent coefficients related to the dimensions of the questionnaire is.78. In the analysis of the statistical data frequency (f), percentage (%), arithmetic mean (x), standard deviation (sd), variance analysis (F) values and scheffe test techniques were utilized. The number of students from Turkish Republics and Turkish Parent Societies has increased by 35 % annually. In spite the scholarships paid to the students increased relatively, in fact it has decreased by 9.9 %. The results of the research is as below: 1. The services offered by the universities have been considered to be“average”by the students coming from Turkish Republics and Turkish Parent Societies. 2. The answers concerning the accommodation problems have been variable according to the different universities. 3. A meaningful difference has been observed about the adaptation problem compared to the students coming from Azerbaijan and the students coming from Kazakhstan. A meaningful difference has been observed about the adaptation problem compared to the students coming from Turkmenistan and the students coming from Kazakhstan. A meaningful difference has been observed about the adaptation problem between the students having education in Gazi University and METU. 4. It has been observed that about the education the answers given by the students coming from Azerbaijan and coming from Kyrgyzstan have a meaningful difference. It has been observed that about the education the answers given by the students coming from Turkmenistan and coming from Kyrgyzstan have a meaningful difference. It has been observed that about the education the answers given by the students coming from Parent Societies and coming from Kyrgyzstan have a meaningful difference. It has been observed that about the education the answers given by the students coming from Turkmenistan and coming from Kazakhstan have a meaningful difference. It has been observed that about the education the answers given by the students having education in Gazi University and having education in METU have a meaningful difference. 5. The number of students from Turkish Republics and Turkish Parent Societies has increased by 35 % annually. The greatest rate of this is the students coming from Turkmenistan. 6. In spite the scholarships paid to the students increased relatively, in fact it has decreased by 9.9 %. xiv