Yûnus Emre Dîvânı'nda ilâhi aşk bağlamında âşıklık
Lovers in the context of divine love in Yûnus Emre's Dîvân
- Tez No: 1000596
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YENİTERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
On üçüncü yüzyılda Anadolu Selçuklu Devleti döneminde yaşamış, bir şair ve mutasavvıf olan Yûnus Emre, toplumsal açıdan iç karışıklıkların, savaşların ve isyanların yaşandığı Anadolu topraklarında, tüm insanlığı ilâhî aşka ve birliğe davet etmiş bir şahsiyettir. O, Allah'a ve yaratılmış her varlığa sevgiyle yaklaşabilen bir âşık ve ârif olmakla birlikte, kalbindeki saf sevgisi ile Allah için dünyalık olan her şeyden vazgeçebilmiş bir mütefekkirdir. Bu çalışmada, Yûnus Emre'nin ilâhî aşk bağlamında âşıklığa bakış açısını ortaya koyabilmek amacı ile şairin yaşadığı çağ, siyasi, sosyal ve tasavvufî açıdan genel bir bakış ile incelendi. Yûnus Emre'nin menkıbevî hayatı, mürşidi Tabduk Emre, Dîvân, Risâletü'n-Nushiyye adlı eserleri ve Türkçesi ile ilgili bilgiler verildi. Bununla beraber çalışmada, ilâhî aşk ve tasavvufî manada âşık kavramları ele alındı. Söz konusu âşık tipi ile ilgili beyitler araştırıldı. Bu bağlamda bir Hak âşığının sahip olduğu özellikler ile âşığın birliğe ve hakikat idrakine yönelişi ile ilgili hususiyetler tespit edildi. Tespit edilmiş olan beyitler ise temalarına göre sınıflandırıldı ve çeşitli tasavvufî kavramlar ile ilişkilendirilmeye çalışıldı. Bu tasavvufî mefhumlar, sözlük anlamları ve mevcut ise Kur'ân-ı Kerîm ve hadis-i şeriflerde bulunan sözler ile değerlendirilip, ilgili beyitler açıklandı. Böylelikle Yûnus Emre'nin Dîvân'ından hareketle, şairin âşıklık ile ilgili fikir ve düşünceleri ifade edilmiş oldu.
Özet (Çeviri)
Yunus Emre, a poet and sufi who lived in the thirteenth century during the period of the Anatolian Seljuk State, is a figure who, in the Anatolian lands where social turmoil, wars, and rebellions were experienced, invited all humanity to divine love and unity. He is a lover and a sage who was able to approach Allah and every created being with love, and at the same time a thinker who, with the pure love in his heart, was able to renounce everything worldly for the sake of Allah. In this study, to reveal Yunus Emre's perspective on minstrelsy in the context of divine love, the political, social, and mystical aspects of the period in which the poet lived were examined trough a general overview. Information was provided about Yunus Emre's legendary life, his spiritual guide Tapduk Emre, his works Divan and Risālat al-Nushiyya, as well as his use of the Turkish language. In addition, the concepts of divine love and lover in the mystical sense were discussed. Couplets related to the concept of minstrelsy were examined and within this framework, the characteristics of a lover of God, as ell as the lover's orientation toward unity and the understanding of truth, were identified. The identified couplets were classified according to their themes and were associated with mystical concepts. These mystical concepts were evaluated through their dictionary meanings and, where available, verses from the Holy Qur'an and sayings from hadiths, and the related couplets were explained accordingly. Thus, based on Yunus Emre's work Divan, the poet's ideas and thoughts regarding being a lover have been expressed.