Öğretmenlerin beceri temelli öğretime ilişkin yeterlik algıları ve beceri öğretimine ilişkin görüşleri
Teachers' perceived competencies in skill-based teaching and their perspectives on skill-based instruction
- Tez No: 1000597
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TÜFEKÇİ ASLIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Eğitim sistemlerinde son yıllarda yaşanan dönüşüm, öğrencilerin yalnızca bilgiyle donatılmasını değil; aynı zamanda bu bilgiyi kullanabilme, problem çözme, iletişim kurma ve eleştirel düşünme gibi üst düzey beceriler geliştirmesini hedeflemektedir. Bu bağlamda beceri temelli eğitim anlayışı, çağdaş öğretim yaklaşımlarının merkezinde yer almakta ve öğretmenlerin pedagojik yeterliklerini yeniden tanımlamaktadır. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin beceri temelli öğretim felsefesi üzerine inşa edilmesi, öğretmenlerin bu yeni yaklaşımı ne ölçüde benimsediğini ve uygulamada ne tür zorluklarla karşılaştığını ortaya koymayı önemli kılmıştır. Bu doğrultuda yürütülen çalışma, Gaziantep ilinde görev yapan öğretmenlerin beceri temelli eğitime yönelik yeterliklerini ve görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, karma yöntem deseninde tasarlanmıştır. Nicel veriler, öğretmen yeterlik ölçeği ile birlikte, araştırmacı tarafından geliştirilen ek anket soruları aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Gaziantep ilindeki ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler oluşturmakta; örneklemini ise ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen 218 öğretmen oluşturmaktadır. Nicel veriler SPSS programında betimsel istatistikler ve faktör analizi kullanılarak çözümlenmiş; ölçeğin geçerlik ve güvenirlik değerleri Cronbach Alpha katsayısı ile test edilmiştir. Nitel veriler, 20 öğretmenle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve MAXQDA 2024 nitel veri analiz programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizi sürecinde betimsel analiz yaklaşımı benimsenmiş, elde edilen ifadeler temalar ve alt temalar halinde kodlanmıştır. Kodlama sürecinde araştırmacılar arası güvenirlik katsayısı hesaplanmış ve temalar arasındaki tutarlılık sağlanmıştır. Bulgular, öğretmenlerin genel olarak beceri temelli öğretim yeterliklerinin yüksek düzeyde olduğunu; özellikle iletişim, iş birliği ve öğrenci etkileşimi konularında kendilerini yeterli gördüklerini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, üst düzey düşünme becerilerinin kazandırılması, ölçme değerlendirme süreçlerinin uygulanması, zaman yönetimi ve çevresel faktörlerle (ders yoğunluğu, materyal desteği, okul koşulları vb.) ilgili alanlarda gelişime ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir. Öğretmenler ayrıca beceri temelli yaklaşımın etkili biçimde uygulanabilmesi için program sadeleştirilmesi, materyal çeşitliliği, öğretmen iş birliğinin artırılması ve okul yönetimi desteğinin güçlendirilmesi yönünde önerilerde bulunmuştur. Sonuç olarak çalışma, öğretmenlerin beceri temelli eğitime ilişkin tutumlarının genel olarak olumlu olduğunu; ancak uygulamada yapısal, zamansal ve araçsal düzenlemelere gereksinim duyulduğunu göstermektedir. Araştırma, beceri temelli eğitimin sürdürülebilirliği açısından öğretmen yeterliklerinin geliştirilmesi ve eğitim politikalarının yeniden yapılandırılmasına yönelik önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the transformation of education systems has aimed not only to equip students with knowledge but also to enable them to use that knowledge effectively by developing higher-order skills such as problem solving, communication, and critical thinking. In this context, the skill-based education approach has become central to contemporary teaching practices and has redefined teachers' pedagogical competencies. The Türkiye Century Education Model, which is built on the philosophy of skill-based instruction, has made it important to identify to what extent teachers adopt this new approach and what kind of challenges they encounter in practice. Accordingly, this study aims to examine the competencies and opinions of teachers working in the province of Gaziantep regarding skill-based education. The research was designed according to a mixed-methods approach. Quantitative data were collected using a teacher competency scale along with additional questionnaire items developed by the researcher. The study population consists of teachers working in secondary schools in Gaziantep, and the sample includes 218 teachers selected through criterion sampling. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics and factor analysis in the SPSS program, while the validity and reliability of the scale were tested using the Cronbach's Alpha coefficient. Qualitative data were obtained through semi-structured interviews with 20 teachers and analyzed using the MAXQDA 2024 qualitative data analysis software. During the analysis, a descriptive analysis approach was adopted, and the obtained expressions were coded under main themes and subthemes. Inter-coder reliability coefficients were calculated to ensure consistency between themes. The findings revealed that teachers generally have a high level of competency in skill-based instruction and see themselves as competent particularly in areas such as communication, collaboration, and student interaction. However, they also indicated a need for improvement in developing higher-order thinking skills, implementing assessment and evaluation processes, time management, and addressing environmental factors such as course load, material support, and school conditions. Teachers further suggested that, for the effective implementation of the skill-based approach, curriculum simplification, diversification of instructional materials, enhanced teacher collaboration, and stronger administrative support are necessary. In conclusion, the study demonstrates that teachers' attitudes toward skill-based education are generally positive; however, structural, temporal, and instrumental adjustments are required for effective implementation. This research contributes significantly to the sustainability of skill-based education by providing insights for improving teacher competencies and restructuring educational policies.