Silajlık mısır yetiştiriciliğinde organik hayvan gübresi ve humik asit uygulamalarının verim ve silaj kalitesi üzerine etkileri
Effects of organic animal manure and humic acid applications on yield and silage quality in silage corn cultivation
- Tez No: 1000636
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Samsun ili Bafra Ovası koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen silajlık mısırda (Zea mays L.), organik hayvan gübresi ve leonardit menşeili sıvı humik asit uygulamalarının verim, kalite, silaj fermantasyon özellikleri ve kârlılık üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla 2024 yılında yürütülmüştür. Araştırmada dört farklı organik hayvan gübresi dozu (0, 500, 1000 ve 1500 kg/da) ile dört farklı humik asit dozu (0, 2, 4 ve 6 L/da) faktöriyel deneme deseninde uygulanmıştır. En uzun bitki boyu, 1000 kg/da organik hayvan gübresi uygulamasında ortalama 242.71 cm, 4 L/da humik asit dozunda ortalama 244.10 cm olarak belirlenmiş olup; bu iki dozun kombinasyonunda (1000 kg Gübre + 4 L Humik Asit) bitki boyu 256.90 cm ile en yüksek değerine ulaşmıştır." Ortalama yeşil ot verimi 5370.97 – 11133.66 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek kuru ot verimi 1000 kg/da+4 L/da uygulamasında 3896.78 kg/da, en düşük kuru ot verimi ise hem organik hayvan gübresi hem de humik asit uygulanmayan parsellerde (1879.84 kg/da) belirlenmiştir. Silajların fiziksel puanlamalarının 14.34-20.0, pH değerinin 3.89-4.06 ve Fleig puanının 112.73 -119.40 olarak belirlenmiş olup, humik asit uygulamalarında pH değerlerinin düştüğü, bu durum laktik asit fermantasyonunu olumlu olarak etkilemiştir. Bu çalışmadan elde edilen silajların ham protein oranı %8.15-17.90, ADF oranı %15.95-21.43, NDF oanı %37.33-40.38, ADP oranı ise %0.249-0.404 arasında değişmiş olup, tüm silajlar çok iyi sınıfta yeralmıştır. Silajların organik asit laktik asit değerleri % 3.06 – 4.87 arasında silajların asetik asit oranı % 0.838 – 1.411 arasında Silajların butirik asit içerikleri % 0.043 – 0.146 arasında tüm uygulamalara ait silajların uygun bir fermentasyon sürecine sahip olduğu değerlendirilmiştir. Karlılık analizi sonucunda, en yüksek net kar HG500–HA4 (500 kg/da organik hayvan gübresi+4 L/da humik asit) uygulamasında elde edilmiş olup, 1000 kg/da organik hayvan gübresi +4 L/da humik asit uygulaması izlemiştir. İkinci ürün silajlık mısır yetiştiriciliği için benzer toprak ve çevre koşularında, 500 kg/da organik hayvan gübresi+4 L/da humik asit uygulaması kârlılık açısından, 1000 kg/da organik hayvan gübresi+4 L/da humik asit uygulaması ise verim, kalite ve sürdürülebilirlik açısından önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2024 under the ecological conditions of the Bafra Plain in Samsun province, aiming to determine the effects of organic animal manure and leonardite-derived liquid humic acid applications on the yield, quality, silage fermentation characteristics, and profitability of second-crop silage maize (Zea mays L.). The experiment was established in a factorial design with four levels of organic animal manure (0, 500, 1000, and 1500 kg/ da⁻¹) and four levels of humic acid (0, 2, 4, and 6 L/ da⁻¹). The tallest plant height was recorded under the application of 1000 kg/da organic manure with an average of 242.71 cm, and 4 L/da humic acid with an average of 244.10 cm. The combination of these two doses (1000 kg manure + 4 L humic acid) yielded the maximum plant height of 256.90 cm. The average green herbage yield varied between 5370.97 and 11133.66 kg /da⁻¹. The highest dry matter yield was obtained with the 1000 kg/ da⁻¹ + 4 L/ da⁻¹ treatment (3896.78 kg/ da⁻¹), whereas the lowest yield (1879.84 kg/ da⁻¹) was observed in plots without any application. The physical silage scores ranged between 14.34–20.00, pH values between 3.89–4.06, and Fleig scores between 112.73–119.40. A decrease in pH values was observed with humic acid applications, positively influencing lactic acid fermentation. The crude protein content of the silages ranged from 8.15% to 17.90%, ADF from 15.95% to 21.43%, NDF from 37.33% to 40.38%, and ADP from 0.249% to 0.404%, indicating that all silages were in the“very good”quality class. Lactic acid content ranged from 3.06% to 4.87%, acetic acid from 0.838% to 1.411%, and butyric acid from 0.043% to 0.146%, demonstrating that all treatments resulted in a proper fermentation process. According to the profitability analysis, the highest net profit was obtained from the HG500–HA4 treatment (500 kg/ da⁻¹organic manure + 4 L/ da⁻¹ humic acid), followed by the HG1000–HA4 treatment (1000 kg/ da⁻¹ organic manure + 4 L/ da⁻¹ humic acid). Under similar soil and climatic conditions, the combined application of 500 kg/ da⁻¹ organic manure and 4 L/da humic acid can be recommended for economic efficiency, while 1000 kg/ da⁻¹ organic manure and 4 L/ da⁻¹ humic acid can be suggested for achieving higher yield, quality, and sustainability in second-crop silage maize cultivation.