Konutlarda sürtünmeli sarkaç tipi izolatörlerin kullanımının araştırılması
Investigation of friction pendulum type isolators inresidential buildings
- Tez No: 1000670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHDİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Depremler, hem tarihi nitelikteki yapılar, hem de betonarme ve çelik yapılar gibi göreceli olarak daha yeni olan günümüzdeki yapılar için oldukça önemli doğa olaylarındandır. Geçmişte veya günümüzdeki birçok yapı depremler sebebiyle ağır hasar görmüştür veya yıkıma uğramıştır. Özellikle Türkiye gibi aktif deprem kuşağında yer alan ülkelerde depremlerden kaynaklanan hasar ve yıkımların önlenebilmesi oldukça önemlidir. Sismik izolasyon yöntemleri, yapıların deprem etkilerini güvenle karşılayabilmesini sağlayan ve sismik performanlarını arttıran en etkili tekniklerdendir. Bu çalışmada öncelikle sismik izolasyon yöntemlerinin çalışma prensipleri ve uygulama esasları ile ilgili açıklamalar sunulmuştur. Geçmişten günümüze bu yöntemin kapsamında yer alan çeşitli izolasyon yöntemleri açıklanmıştır. Ardından, 2018 Deprem yönteminde yer alan izolasyon sistemi tasarımı koşulları özetlenerek örnek bir bina üzerinden sayısal bir çalışma yapılmıştır. Sayısal çalışmada sürtünmeli sarkaç sistem kullanımı ile sismik performansı yetersiz olan bir binanın hedef performansa getirilmesi sağlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, sismik izolasyon uygulaması, etkinliği ve maliyeti ile ilgili sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are significant natural events that affect both historical structures and relatively newer constructions, such as reinforced concrete and steel buildings. Many buildings, both from the past and present, have sustained severe damage or experienced destruction due to earthquakes. In countries located within active earthquake zones, such as Turkey, preventing damage and destruction caused by earthquakes is of utmost importance. Seismic isolation techniques are among the most effective methods for enhancing the seismic performance of structures, enabling them to withstand earthquake forces safely. In this study, the principles and application fundamentals of seismic isolation techniques are first presented. Various isolation methods, from past to present, are explained within the scope of these techniques. Next, the design requirements for isolation systems in the 2018 Earthquake Code are summarized, followed by a numerical study on an example building. In this numerical analysis, a friction pendulum system was applied to achieve the target performance level for a building with insufficient seismic performance. Finally, the last section presents the results regarding the effectiveness, impact and cost of seismic isolation applications.