Snapshots of inherited stories: Women's writing and feminine legacy of becoming in Lady Oracle and The Diviners
Miras alınan hikâyelerin anlık görüntüleri: Lady Oracle ve The Diviners eserlerinde kadın yazını ve kadınsı oluş mirası
- Tez No: 1000688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Margaret Atwood ve Margaret Laurence tarafından yazılan Lady Oracle ve The Diviners romanlarında anne figürü aracılığıyla kadınlara aktarılan kimlik karmaşasını ve yeniden inşasını karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, kadınların benlik oluşumunda karşılarına çıkan toplumsal ve ailesel bariyerlerin kadınların bağımsız kimlikleri üzerindeki etkiyi araştırmaktır. Araştırmada bu bariyerlerin kuşaktan kuşağa aktarılan, kadınların kimliğini dar kalıplara hapseden yerleşik anlatılar olduğu“fotoğraf kareleri”metaforuyla anlatılmaktadır. Araştırma, tüm bu engelleri İkinci Dalga Feminizm çerçevesinde değerlendirerek, Fransız feminist kuramları ile analiz etmektedir. Analizler esnasında Simone de Beauvoir, Adrienne Rich, Hélène Cixous ve Luce Irigaray'ın feminist teorilerinden yararlanmaktadır ve anne-kız bağları ile birlikte kadın birliğinin edebi sınırları da sorgulanmaktadır. Bu teoriler ışığında, romanlardaki karakterlerin, anne figürünün varlığıyla ya da yokluğuyla boğuşurken kendini bulma yolculuğundaki engelleri aşmak için üstkurmaca tekniğini stratejik bir araç olarak kullandıklarını savunmaktadır. Üstkurmaca kullanımı ile karakterlerin ataerkil öğretileri aşabildiği ve geleneksel dilin engelleyici yapısını göstermeyi başardığı ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak, bu tez kadın karakterlerin kimliklerini toplumsal olarak belirlenen rollere direnerek ve benliklerini yeniden yazarak inşa ettiklerini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis comparatively examines the identity confusion and reconstruction conveyed to women through the mother figure in the novels Lady Oracle and The Diviners by Margaret Atwood and Margaret Laurence. The main purpose is to research the impact of social and family-based barriers encountered by women in their selfformation on their independent identities. In the study, these barriers are articulated through the metaphor of“snapshots”as intergenerational narratives that confine women's identities to narrow constructs. The research evaluates all these barriers within the framework of Second Wave Feminism, analyzing them through the lens of French feminist theories. The thesis draws on the feminist theories of Simone de Beauvoir, Adrienne Rich, Hélène Cixous, and Luce Irigaray, while also questioning the literary boundaries of female solidarity alongside mother-daughter bonds. In light of these theories, it argues that the characters in the novels employ the technique of metafiction as a strategic tool to overcome the obstacles encountered in their journeys of selfdiscovery as they grapple with the presence or absence of the mother figure. The use of metafiction reveals that the characters are able to overcome patriarchal teachings and demonstrate the restrictive nature of traditional language successfully. Overall, this thesis suggests that female characters construct their identities by resisting socially assigned roles and rewriting the self.