Tekstil-mekân ilişkisi kapsamında desen tasarım önerileri: Konya Hich Otel örneği
Pattern design suggestions within the scope of textile-space relationship: Konya Hich Hotel example
- Tez No: 1000687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY GÜMÜŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, Konya ili Karatay ilçesinde bulunan, butik otel olarak hizmet veren Hich Otel'in mevcut iç mekân donatılarının ulusal benliği yeterince yansıtmadığı düşüncesinden hareketle, bu benliğe uygun bir iç mekân tasarımı geliştirmektir. Çalışmada, otelin atmosferine katkıda bulunabilecek estetik ve işlevsel özelliklere sahip tekstil ürünlerini belirlemek üzere gözlem yapılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında, Hich Otel'in lobi, restoran ve misafir odaları gibi alanlarında detaylı gözlemler yapılmış, araştırmaya uygun fotoğraflar çekilmiştir. Kullanılan tekstil ürünlerinin renk, desen ve doku özellikleri analiz edilmiştir. Ulusal kimliğe uygun tekstil seçim kriterleri ve iç mekân donatılarının temel bileşenlerine dair nitel veriler elde edilmiştir. Toplanan veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiş, içerik analizi çerçevesinde temalar ve alt temalar doğrultusunda değerlendirilmiştir. Yazar tarafından çekilen fotoğraflar, Adobe Photoshop programı ile dijital baskı ve işleme yöntemleriyle işlenmekte; bu sayede, otelin ulusal kimliği yansıtacak özgün bir görsel sunum hazırlanması amaçlanmaktadır. Bu kapsamlı analizle otelin estetik ve kültürel değerine katkıda bulunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop an interior design that aligns with national identity for Hich Hotel, a boutique hotel located in Karatay district of Konya, based on the premise that the hotel's current interior furnishings do not sufficiently reflect this identity. Observations were conducted to identify textile products with aesthetic and functional qualities that contribute to the hotel's ambiance. In the initial phase of the research, detailed observations were made in areas such as the lobby, restaurant, and guest rooms of Hich Hotel, and photographs were taken to support the study. The colors, patterns, and textures of the textiles used were analyzed, and qualitative data regarding selection criteria for textiles and the core components of interior furnishings aligned with national identity were gathered. The collected data was processed through descriptive analysis and evaluated within the framework of content analysis according to themes and sub-themes. Photographs taken by the author were edited using Adobe Photoshop with digital printing and processing techniques, aiming to prepare an original visual presentation that reflects the hotel's national identity. This comprehensive analysis seeks to contribute to the hotel's aesthetic and cultural value.