Protein ekstraksiyonu ve yenilebilir film geliştirme:cırcır böceği, mario kurdu ve un kurdu temelli inovatifyaklaşımlar
Protein extraction and edible film development: İnnovativeapproaches based on crickets, mario worms and mealworms
  1. Tez No: 1000731
  2. Yazar: TUBA BUYRUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE SÜFER, DOÇ. DR. GÜLŞAH ÇALIŞKAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, üç yenilebilir böcek türünden Tenebrio molitor, Zophobas morio ve Acheta domesticus elde edilen proteinlerin ekstraksiyonu, karakterizasyonu ve taze kesilmiş elmaların korunmasına yönelik biyobazlı yenilebilir filmlerin üretiminde kullanımını kapsamaktadır. Protein ekstraksiyon koşulları; sıcaklık, süre ve çözücü oranının değerlendirildiği Box–Behnken deneme deseni ile optimize edilmiştir. T. molitor ve Z. morio için optimum koşullar 45 °C, 30 dakika ve 1:26 (g/ml) olarak belirlenmiş ve yaklaşık %55 verim elde edilmiştir. A. domesticus için ise daha yüksek sıcaklık ve daha uzun süre gerektiren 65 °C, 105 dakika ve 1:17 (g/ml) koşullarında %39 verim sağlanmıştır. SDS–PAGE analizleri protein bantlarının 30–80 kDa arasında dağıldığını göstermiştir. Türler arasında A. domesticus en yüksek in vitro sindirilebilirliği (%96,9) sergilemiş, bunu Z. morio (%93,4) ve T. molitor (%76,8) izlemiştir. Toplam fenolik madde içeriği 2,71 mg GAE/g'a, antioksidan kapasite ise 7,94 µmol TE/g'a kadar ulaşmıştır.Böcek proteinlerinden üretilen yenilebilir filmler; toplam fenolik madde, antioksidan aktivite (DPPH, ABTS), FTIR, XRD, TGA, SEM, amino asit, renk, opaklık, nem, çözünürlük, su buharı geçirgenliği ve oksijen geçirgenliği açısından değerlendirilmiştir. T. molitor filmleri daha yüksek fenolik içerik gösterirken, Z. morio filmleri daha güçlü antioksidan aktivite sunmuştur. FTIR ve XRD analizleri yarı amorf yapı ve protein entegrasyonunu doğrulamış; TGA ise 250–350 °C aralığında ısıl kararlılığı ortaya koymuştur. Taze kesilmiş elmalara uygulandığında, filmler ağırlık ve sertlik kaybını azaltmıştır. A. domesticus filmi 8. gün sonunda 15,84 N ile en yüksek sertliği korumuş ve ağırlık kaybını %7,9'a düşürmüştür. Bulgular, böcek proteinli yenilebilir filmlerin nem ve oksijen bariyeri oluşturarak sürdürülebilir biyobozunur ambalaj geliştirilmesine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the extraction, characterization, and application of proteins obtained from three edible insect species Tenebrio molitor, Zophobas morio, and Acheta domesticus for the development of bio-based edible films intended for fresh-cut apple preservation. Protein extraction conditions were optimized using a Box–Behnken design evaluating temperature, extraction time, and solvent ratio. Optimal conditions for T. molitor and Z. morio (45 °C, 30 min, 1:26 g/ml) resulted in yields of approximately 55%, whereas A. domesticus required higher temperature and longer extraction (65 °C, 105 min, 1:17 g/ml) and achieved a yield of 39%. SDS–PAGE analysis revealed protein profiles between 30–80 kDa. Among the species, A. domesticus showed the highest in vitro digestibility (96.9%), followed by Z. morio (93.4%) and T. molitor (76.8%). Total phenolic content reached up to 2.71 mg GAE/g and antioxidant capacity up to 7.94 µmol TE/g. Edible films produced from these proteins were evaluated in terms of total phenolics, antioxidant activity (DPPH, ABTS), FTIR, XRD, TGA, SEM, amino acid, color, opacity, moisture content, solubility, water vapor permeability, and oxygen permeability. FTIR/XRD analyses indicated semi-amorphous structures with protein integration, and TGA showed thermal stability between 250–350 °C.When applied to fresh-cut apples, the films reduced weight and firmness losses. The A. domesticus film maintained the highest firmness (15.84 N) and limited weight loss to 7.9% by day 8. Overall, the findings indicate that insect-protein-based edible films can function as moisture and oxygen barriers, contributing to quality retention in fresh-cut fruits and supporting the development of sustainable biodegradable packaging materials.