The relationship between reality and fiction in Flann O'brien's novels: Examples from At Swim-Two-Birds and The Third Policeman
Flann O'brien'ın romanlarında gerçeklik ve kurgu arasındaki ilişki: At Swim-Two-Birds ve The Third Policeman'dan örnekler
- Tez No: 1000730
- Danışmanlar: PROF. DR. VİSAM MANSUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
İroni ve absürtlüğün, mit ve bilimin önemini vurgulamayı amaçlayan bu çalışma, O'Brien'ın At Swim-Two-Birds (1939) ve The Third Policeman (1967) romanlarında gerçeklik ve kurgu arasındaki ilişkiyi inceler ve ayrıca yazarın doğal olmayan anlatım ve saçmalık teorileri ışığında bir analiz sunarak geleneksel anlatı tarzından nasıl koptuğunu göstermeyi amaçlar. Bu romanlardaki doğal olmayan anlatım ve saçmalık teorilerini inceleyerek, O'Brien'ın insan algısının kırılganlığını vurgulamak için kullandığı mizahi dil üzerinde de durur. Yazar, At Swim-Two-Birds'te hikaye içinde hikaye kurar. İsimsiz anlatıcının karakterleri kendi hikayelerini anlatır. Romanda, İrlanda halk kahramanlarından esinlenen görünmez ve mitolojik varlıklar ve antropomorfize edilmiş hayvanlar yer alır. The Third Policeman'de ise O'Brien, karakterlerin varoluşsal sorularını iç ses ve halüsinasyonlar aracılığıyla karanlık bir mizahla ele alırken, aynı zamanda gerçek hayatta imkânsız olan şeyleri işleyerek kurgu ve gerçeklik bağlarını ön plana çıkarıp bilimsel teorilere de ışık tutuyor. Doğal olmayan anlatım ve saçmalık teorilerinden yararlanan bu çalışma, görünüşte absürt ve sıra dışı olayların nasıl anlamlı ve olağan hale geldiğini inceliyor.
Özet (Çeviri)
This study, aiming to emphasize the importance of irony and absurdity, myth, and science, examines the relationship between reality and fiction in O'Brien's novels At Swim-Two-Birds (1939) and The Third Policeman (1967). It also aims to demonstrate how the author breaks with traditional narrative style by presenting an analysis in light of theories of unnatural narrative and nonsense in these novels. By examining these theories of unnatural narrative and nonsense, the study also focuses on O'Brien's use of humorous language to emphasize the fragility of human perception. In At Swim-Two-Birds, the author constructs a story within a story and the unnamed narrator's characters tell their own stories. The novel features invisible and mythological beings inspired by Irish folk heroes, as well as anthropomorphized animals. In The Third Policeman, O'Brien addresses the characters' existential questions with a dark humor through inner voices and hallucinations. He also explores the impossible in real life, highlighting the connections between fiction and reality, thus illuminating scientific theories. Drawing on theories of non-natural narrative and absurdity, this study examines how seemingly absurd and extraordinary events become meaningful and commonplace in O'Brien's both novels.