Isparta yöresi milli park ve tabiat parklarının odunsu tıbbi ve aromatik bitkilerinin araştırılması
Investigation of woody medicinal and aromatic plants in the national parks and nature parks of the Isparta district
- Tez No: 1000733
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YÜCEDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Isparta ilinde yer alan Kızıldağ ve Kovada Gölü Milli Parkları ile Isparta Gölcük, Yazılı Kanyon ve Başpınar Tabiat Parklarında yayılış gösteren odunsu tıbbi ve aromatik bitki taksalarını belirlemeyi ve bu bitkilerin yöre halkı tarafından kullanım biçimlerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu amaçla, 2024–2025 yılları yaz dönemlerinde yürütülen arazi gözlemleri, yöre halkı ile yapılan görüşmeler ve literatür taramasıyla çalışma alanlarındaki tıbbi ve aromatik odunsu bitki taksası belirlenmiştir. Ayrıca, çalışma alanlarına yakın yerleşimlerinde yaşayan toplam 64 kişiyle görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Isparta ilindeki beş korunan alanda toplam 74 odunsu tıbbi ve aromatik bitki türü tespit edilmiş, tür çeşitliliği, endemizm ve kullanım potansiyeli bakımından en zengin alanın Kızıldağ Milli Parkı olduğu belirlenmiştir. Bulgular, yöre halkının bitkiler hakkında güçlü bir geleneksel bilgiye sahip olduğunu; bitkilerin ağırlıklı olarak gıda ve tedavi amaçlı kullanıldığını, ancak bilinçsiz toplamanın bazı türler için risk oluşturabileceğini ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, tıbbi ve aromatik bitkilerin korunması ile sürdürülebilir kullanımını sağlayacak yönetim stratejilerinin geliştirilmesi ve yöre halkına yönelik bilinçlendirme çalışmalarının artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify woody medicinal and aromatic plant taxa distributed in Kızıldağ and Kovada Lake National Parks, as well as Gölcük, Yazılı Canyon, and Başpınar Nature Parks in Isparta District, and to reveal how these plants are used by local communities. For this purpose, the woody medicinal and aromatic plant taxa in the study areas were determined through site surveys, interviews with local people, and a literature review conducted during the summer seasons of 2024–2025. In addition, interviews were carried out with a total of 64 residents living in settlements located within or near the boundaries of the study areas. As a result of the study, a total of 74 woody medicinal and aromatic plant species were identified across the five protected areas in Isparta District, with Kızıldağ National Park being the richest area in terms of species diversity, endemism and usage potential. The results indicated that local people possessed strong traditional knowledge of these plants that the plants were mainly used for food and medicinal purposes, and that unregulated harvesting may pose a risk to certain species. Accordingly, it is recommended that management strategies be developed to ensure the conservation and sustainable use of medicinal and aromatic plants, along with increased awareness-raising activities for local communities.